Není paddleboard jako paddleboard 

Paddleboarding je fenomén, který se dostal i na české řeky, jezera a rybníky. Jde o oblíbenou rekreační aktivitu. Jak vybrat kvalitní paddleboard?

Nafukovací, nebo pevný paddleboard a jak poznat kvalitu

Ačkoli se nechystáte kupovat závodní speciál, dbejte u výběru svého paddleboardu jednoznačně na kvalitu. Vyplatí se vám to rozhodně i u modelů pro běžné využití. Nízká kvalita totiž nevyhnutelně znamená i nižší životnost.

Zvláště to platí u nafukovacích modelů. U tohoto provedení jsou kriticky důležité adekvátně pevné švy. To se odvíjí především od technologie užívané při výrobě. Právě nafukovací verze se zároveň hodí pro začínající a amatérské jezdce.

Jsou odolnější vůči mechanickému poškození například od kamenů. Nevadí jim ale ani působení slunce. Navíc je lze považovat za výrazně lehčí a skladnější. Snadno se také přenášejí a můžete si je tak odvézt třeba na dovolenou. Jejich pevné protějšky ale také mají svoje přednosti. Jsou především rychlejší, jelikož se vyznačují lepší skluzností.

U prvního zmíněného typu a jeho vlastností se tak ještě zastavme. Standardem je u nafukovacích paddleboardů tzv. dropstich konstrukce. Tedy vlastně pláty materiálu spojené velkým množstvím vláken.

Podle počtu vrstev pak tyto produkty rozdělujeme na jednovrstvé či vícevrstvé, které se pak dále podle způsobu spojování vrstev ještě člení na lepené a laminované. Je-li dropstich kvalitní, zaručuje produktu pevnost a výdrž. Což jako běžný spotřebitel poznáte především podle ceny. Nutně tak musí být odolnější paddleboard dražší.

K tomu nejlepšímu, co stávající trh nabízí, patří tzv. fusion konstrukce, která je též známá jako MSL nebo ESD. Ta využívá principu dvou PVC vrstev, které nejsou lepené, ale lisované. V konečném důsledku jsou takové paddleboardy téměř nezničitelné, dobře drží tvar, a tudíž jsou i vhodné pro těžší jezdce.

Podle jakých dalších parametrů vybrat paddleboard

Obecně platí, že váš paddleboard je potřeba vybírat jednak podle tělesné konstituce jezdce, ale také podle typu vodních ploch, kde plánujete jezdit a v neposlední řadě dle vašich schopností. Tyto faktory ovlivní další parametry konkrétního výrobku.

V první řadě tak musíme volit model s adekvátní nosností. Nosnost ovlivní objem, pro tyto dvě veličiny platí přímá úměra, tedy že čím větší je objem, tím větší je i nosnost. Někteří výrobci uvádějí pouze tzv. výtlak v litrech. Z něj nosnost přibližně odvodit lze, a to po odečtení 30.

Výtlak paddleboardu pro jedince průměrné hmotnosti, tedy zhruba 60 až 90 kg, by měl být 250 až 350 litrů. To znamená, že optimální nosnost paddleboardů pro dospělé začíná na hranici asi 220 kg. Obecně platí, že pokud si jej nevybíráte pro sebe, odvozujeme tento parametr od nejtěžšího jedince s rezervou přibližně 20 až 30 kg.

Z hlediska tvaru platí, že i v tomto případě máme různé možnosti. Za nejvíce univerzální lze považovat takzvaný Allround. Vyznačuje se větší šíří a zakulaceným tvarem. Tento tvar nabízí rozměry od 300 cm do 330 cm na délku a 75 až 85 cm na šířku.

Kdo preferuje rychlejší jízdu, může zvolit tzv. touringový typ. Ten nabízí stejnou nosnost (litráž), ale snižuje šířku prodloužením plováku. Lze zjednodušeně říci, že čím delší a užší paddleboard je, tím vyšší rychlost a menší stabilitu má. Kvalitní paddleboardy od značkového výrobce určené i na moře najdete na stránkách výhradního prodejce – Mysticstore.cz. Showroom najdete v Praze i Brně.

Publikováno: 06. 08. 2024

Kategorie: sport

Autor: Jirka Vondračka