Kouzlo podzimu: Kdoule a její využití v kuchyni

Kdoule

Vzhled a chuť kdoulí

Kdoule na první pohled zaujme svou zlatožlutou barvou a nepravidelným tvarem, připomínajícím jablko nebo hrušku. Povrch plodu je pokrytý jemnými chloupky, které se dají snadno setřít. Dužnina kdoulí je tvrdá, kyselá a trpká, proto se kdoule nekonzumují syrové. Tepelnou úpravou se však jejich chuť promění a získá příjemnou sladkokyselou chuť s jemným aroma.

Původ a rozšíření kdoulí

Kdouloň obecná (Cydonia oblonga), strom nebo keř s krásnými květy a voňavými plody, pochází z oblastí Kavkazu a Íránu. Odtud se postupně rozšířila do celého Středomoří, kde ji pěstovali již staří Řekové a Římané. Kdoule si oblíbili pro její aromatické plody, které se používaly v kuchyni i v lékařství. Do střední Evropy se kdouloň dostala pravděpodobně s Římany a ve středověku se stala oblíbenou ovocnou dřevinou i v našich končinách. Dnes se kdoule pěstuje v mnoha kultivarech po celém světě, a to jak pro své plody, tak i pro okrasnou hodnotu.

Nutriční hodnota a vitamíny

---

Rajčata jsou skvělým zdrojem vitamínů a minerálů. Jsou bohatá na vitamín C, antioxidant, který posiluje imunitu a chrání před volnými radikály. Obsahují také vitamín A, důležitý pro zdravý zrak a pokožku, a draslík, minerál prospěšný pro regulaci krevního tlaku. Rajčata jsou také dobrým zdrojem vitamínu K, vitamínu B6, folátu a manganu. Navíc jsou nízkokalorická a bohatá na vlákninu, což z nich dělá zdravou součást vyvážené stravy.

Využití kdoulí v kuchyni

Kdoule, s jejich svůdnou vůní a lehce trpkou chutí, se v kuchyni dají využít na mnoho způsobů. Zralé plody se hodí na přípravu lahodného kdouloně, aromatické marmelády nebo voňavého sirupu. Kdoule se dají také sušit a přidávat do čajů pro jejich nasládlou chuť a příjemnou vůni. V neposlední řadě se kdoule skvěle hodí k masu, ať už ve formě chutney, omáčky nebo pečené jako příloha. Experimentujte a objevte kouzlo kdoulí v kuchyni!

Recept na kdoulový kompot

Kdoule důkladně omyjte a odstraňte z nich chmýří. Není nutné je loupat. Nakrájejte je na čtvrtky nebo osminky a zbavte jádřinců. Do hrnce nalijte vodu, přidejte cukr a koření dle chuti – skořice, hřebíček a badyán se k ovoci krásně hodí. Přiveďte k varu a nechte cukr rozpustit. Poté do hrnce vložte připravené kdoule a vařte doměkka, přibližně 20–30 minut. Měkkost plodů otestujte špejlí. Hotový kompot přelijte do čistých sklenic, dobře uzavřete a sterilujte po dobu 20 minut při 85 °C.

Publikováno: 23. 05. 2024

Kategorie: ovoce

Autor: Veronika Hofmanová

Tagy: kdoule | jídlo