Hloh: Krása a užitek pro vaši zahradu

Hloh

Hloh: Krása a užitek

Hloh, latinsky Crataegus, je trnitý keř nebo menší strom, který na jaře zdobí naše zahrady a parky záplavou bílých květů. Jeho krása je však jen jednou z mnoha předností. Hloh je známý svými léčivými účinky, zejména na srdce a cévy. Plody hlohu, malé červené malvičky, jsou bohaté na vitamíny a antioxidanty. Můžeme je konzumovat čerstvé, sušené nebo z nich připravovat lahodné marmelády, sirupy a likéry. Hloh je nenáročný na pěstování a odolný vůči škůdcům, což z něj činí ideální rostlinu do každé zahrady.

Druhy hlohu do zahrady

Hloh obecný (Crataegus laevigata) je náš domácí druh, odolný a nenáročný. Dorůstá výšky 5-8 metrů a na jaře krásně kvete bílými nebo růžovými květy. Pro menší zahrady je vhodný hloh jednosemenný (Crataegus monogyna) s kompaktnějším vzrůstem. Oblibu si získává i hloh slivolistý (Crataegus x prunifolia) s atraktivními oranžovočervenými plody, které na podzim zdobí keř. Na slunných stanovištích se bude dařit hlohu šarlatovému (Crataegus coccinea) s velkými červenými plody.

Výsadba a péče

Ideální doba pro výsadbu je jaro nebo podzim, kdy je půda dostatečně vlhká. Před výsadbou půdu důkladně prokypřete a zbavte plevele. Vytvořte dostatečně velkou jámu, aby se do ní kořeny rostliny pohodlně vešly. Po výsadbě rostlinu důkladně zalijte. Během vegetace udržujte půdu mírně vlhkou a pravidelně odstraňujte plevel. Rostlinu můžete přihnojovat kompostem nebo jiným organickým hnojivem. Na zimu je vhodné rostlinu chránit před mrazem mulčováním nebo chvojím.

Řez hlohu

Hloh je nenáročný keř, který snáší i radikálnější řez. Pro udržení pěkného tvaru a bohatého kvetení je ale vhodné ho pravidelně prosvětlovat a zmlazovat. Řez provádíme na konci zimy nebo začátkem jara, ještě před začátkem vegetace.

Odstraňujeme staré, poškozené nebo křížící se větve. Větve zkracujeme nad pupenem směřujícím ven z koruny, čímž podpoříme vzdušnost a zabráníme houstnutí. U mladých rostlin můžeme provést tvarovací řez, u starších se zaměříme spíše na zmlazení.

Škůdci a choroby

Rostliny bohužel nejsou ušetřeny od škůdců a chorob. Mezi nejčastější škůdce patří mšice, svilušky, molice a třásněnky. Tito drobní tvorové se živí rostlinnými šťávami, což oslabuje rostliny a zpomaluje jejich růst. Proti nim lze bojovat pomocí insekticidů nebo biologickou ochranou, například nasazením slunéček sedmitečných.

Kromě škůdců mohou rostliny napadat i různé choroby, jako jsou plísně, houby a viry. Ty se projevují skvrnami na listech, hnilobou kořenů nebo vadnutím rostlin. Prevencí je správná zálivka, dostatek světla a vzdušnost. V případě napadení je nutné použít vhodné fungicidy.

Hloh pro zdraví

Hloh, latinsky Crataegus, je trnitý keř známý svými krásnými květy a léčivými účinky. V tradiční medicíně se používá po staletí k léčbě srdečních potíží. Obsahuje antioxidanty, flavonoidy a proanthokyanidiny, které posilují srdeční sval a zlepšují krevní oběh. Hloh může pomoci snižovat krevní tlak, regulovat srdeční rytmus a zmírňovat příznaky anginy pectoris. Kromě toho má hloh také uklidňující účinky a může být nápomocný při nespavosti a úzkosti. Před užíváním hlohu se poraďte se svým lékařem, zejména pokud užíváte léky na srdce.

Publikováno: 16. 09. 2024

Kategorie: zahrada

Autor: Jirka Vondračka

Tagy: hloh | stromy