Labradorský retrívr - nejvěrnější přítel člověka mezi psími plemeny

Labradorský Retrívr

Úvod k labradorskému retrívrovi

Labradorský retrívr je jedno z nejoblíbenějších plemen psů na světě. Tito psi jsou známí pro svou přátelskost, inteligenci a schopnost být skvělými společníky pro lidi všech věkových kategorií. Pokud uvažujete o pořízení psa, labradorský retrívr by mohl být skvělou volbou pro vaši rodinu. V této rubrice se dozvíte více o historii tohoto plemene, jeho charakterových rysů a podstatných informacích pro domácí přípravu.

Historie plemene

Historie plemene labradorský retrívr

Labradorský retrívr je jedním z nejoblíbenějších psů na světě. Tento pes původem pochází z Kanady, kde byl vyšlechtěn pro lov a práci s vodou. První zmínky o tomto plemeni sahají až do 19. století, kdy byli labradoři používáni jako asistenti lovců při lově ptáků.

V roce 1903 byl první labradorský retrívr importován do Velké Británie a od té doby se tito psi stali oblíbenými chovateli i majiteli z celého světa. Dnes jsou labradoři často využíváni jako vodící psi pro nevidomé, ale také jako společníci a rodinní mazlíčci.

Jejich povaha je velmi přátelská, energická a inteligentní. Jsou vytrvalí a snadno se učí novým věcem. Labradorský retrívr je také velmi milujícím psem, který si rád hraje s dětmi a jinými psy.

Dnes existuje několik barevných variant tohoto plemene, ale tyto barvy se liší zejména dle genetických faktorů. Labradoři jsou středně velcí psi s krátkou srstí, která je většinou hladká a lesklá.

V současné době jsou labradoři jedním z nejoblíbenějších psů na světě a díky jejich chovnému programu se stali především rodinnými mazlíčky.

Popis vzhledu

Popis vzhledu labradorského retrívra:

Labradorský retrívr je středně velký pes s krátkou, hustou a voděodolnou srstí. Kromě klasické černé barvy existují i varianty žluté a hnědé. Jeho hlava má charakteristický široký tvar a kresbu tváře zdobí dobromyslný výraz očí. Ramena jsou mohutná a zadní nohy silné, což mu umožňuje pohyb na nejrůznějším terénu. Labradorský retrívr je celkově vyvážený pes se sportovní postavou, která ukazuje jeho sílu a hbitost.

Charakter a chování

Charakter a chování Labradorského retrívra

Labradorský retrívr je plemeno psa, které se vyznačuje mimořádnou inteligencí, oddaností a nadšením pro práci. Tito psi jsou přátelští k lidem i jiným zvířatům a mají velmi mírnou povahu.

Jejich energie a nadšení však vyžadují dostatek fyzické aktivity a mentální stimulaci. Pokud jim nebudete poskytovat dostatek pohybu a her, mohou se stát neklidní a náchylní ke destruktivnímu chování.

Důležité je také trénování, jelikož jsou to velmi inteligentní psi, kteří potřebují dostatek mentální stimulace. Využitím pozitivního způsobu tréninku a motivace jsou schopni naučit se téměř cokoliv.

Vzhledem k jejich přirozené touze po společnosti by neměli být vystavováni dlouhodobému osamocení ani izolaci od rodiny. Jsou to totiž skvělí společníci, kteří milují své lidi nadevše.

Výcvik a využití

Výcvik a využití labradorského retrívra

Labradorský retrívr je plemeno psa, které se často využívá k loveckým účelům a jako asistenční pes pro lidi s různými omezeními. Tento pes má velice dobré učení schopnosti a je snadno ovladatelný. Všechny tyto vlastnosti jsou klíčové pro úspěšný výcvik, který může být zaměřen na různé aktivity.

Lovecký výcvik zahrnuje trénink psa na hledání zvěře a její označování, ale také na poslušnost a spolupráci se svým pánem. Labradorský retrívr dokáže být také skvělý společník a strážce rodiny.

Kromě toho mohou být tito psi cvičeni jako asistenční psi pro osoby s různorodými potřebami. Můžou pomoci osobám s tělesným postižením nabrat předměty ze země nebo auta, napomoci lidem s problémy s viděním nebo sluchem. Jsou také používáni jako terapijní psi pro lidi trpící duševními poruchami.

Využití labradorského retrívra je opravdu pestré a jeho schopnosti usnadňují mnoho aspektů každodenního života.

Zdraví a péče

Zdraví a péče o labradorské retrívry je klíčovým faktorem v jejich dlouhověkosti a spokojenosti. Zde najdete užitečné rady, jak se postarat o svého chlupáče, zajistit mu správnou výživu a preventivní zdravotní péči. Od pravidelných veterinárních prohlídek po cvičení, hraní a řádné hygienické návyky - všechny tyto aspekty jsou důležité pro šťastný a zdravý život vašeho labradorského retrívra.

Kde sehnat a jak si pořídit labradorského retrívra

Tento mazlíček je skvělou volbou pro rodiny i jednotlivce, kteří hledají společníka s milým a přátelským charakterem. Pokud váháte, kde sehnat labradorského retrívra, nebo jak si ho pořídit, existuje několik možností. Můžete se obrátit na chovatele specializující se na toto plemeno a najít tak štěně s potřebnou výchovou. Další možností jsou adopce z útulků, kde můžete najít dospělé psy, kteří často potřebují nový domov a milující rodinu. Nezapomeňte však, že pořídění psa je velká zodpovědnost - nejen finanční, ale i časová. Odhadněte si proto vaše schopnosti poskytnout pejskovi veškerou péči a lásku, které potřebuje.

Závěr: Labradorský retrívr - vynikající společník i pracovní pes s mnoha schopnostmi a vlastnostmi.

Publikováno: 31. 05. 2023

Kategorie: zvířata

Autor: Lucie Dočkalová

Tagy: labradorský retrívr | plemeno psa