Odhalte kouzlo linorytu: Krása v rytině a tisku
Historie linorytu
Linoryt, grafická technika tisku z výšky, má své kořeny v 19. století. Vynález linolea, materiálu z lněného oleje a korkové či dřevité moučky, umožnil umělcům nový způsob tvorby. Na rozdíl od dřevorytu, linoryt nevyžadoval takovou tvrdost materiálu, a tak se stal dostupnějším pro širší spektrum umělců. Prvními průkopníky linorytu byli umělci v Německu, kde se technika rychle rozšířila do Francie a dalších evropských zemí. Začátkem 20. století se linoryt stal oblíbeným médiem expresionistů a dalších uměleckých směrů, kteří ocenili jeho syrovost a expresivní možnosti.
Výroba linorytové matrice
Linorytová matrice je základem pro tisk linorytu. Vzniká rytím do linolea, speciálního materiálu na bázi korku a lněného oleje. K rytí se používají různé rydla s různými tvary a velikostmi hrotů. Rytím se do linolea vyrývají linie a plochy, které tvoří negativ budoucího obrazu. Místa, která mají na výsledném tisku zůstat bílá, se vyrývají, zatímco místa, která mají být potištěna, se ponechávají v rovině. Práce s linoleem vyžaduje cvik a trpělivost, ale umožňuje vytvářet originální grafické listy s charakteristickým vzhledem.
Tisk z linorytu
Linoryt je grafická technika tisku z výšky, pro kterou je charakteristický výrazný kontrast mezi černou linkou a bílým papírem. Umělec vyrývá svůj motiv do linolea, pryžového materiálu, speciálními rydly. Místa, která mají na výsledném tisku zůstat bílá, se odrývají, zatímco vyvýšená místa budou tisknout černě. Po dokončení rytí se na matrici nanáší pomocí válečku tiskařská barva. Následně se na matrici přiloží papír a tlakem se na něj otiskne vyrytý obraz.
Linoryt je oblíbenou technikou pro svou jednoduchost a dostupnost. Snadno se s ním pracuje a nevyžaduje složité vybavení. Zároveň umožňuje vytvářet originální a působivá díla s charakteristickou estetikou.
Známí umělci a linoryt
Linoryt si pro svou bezprostřednost a výraznost oblíbila celá řada známých umělců. Mezi českými mistry vyniká jméno Josefa Čapka, jehož sociálně laděné linoryty patří k vrcholům české grafiky. Jeho bratr Karel Čapek zase techniku linorytu využil k ilustracím svých knih. Dalším významným představitelem je Cyril Bouda, jehož linoryty zdobí řadu knih a poštovních známek. Z mezinárodního hlediska nelze opomenout Pabila Picassa, jenž linoryt ve svém díle hojně využíval. Jeho experimenty s barvou a tvarem posunuly hranice této techniky. Dalším významným umělcem, který se věnoval linorytu, byl německý expresionista Ernst Ludwig Kirchner. Jeho díla se vyznačují syrovou energií a dynamickými liniemi.
Linoryt v současnosti
Linoryt, i když má kořeny v 19. století, neztratil nic ze své přitažlivosti ani v 21. století. Naopak, zažívá v současnosti velkou renesanci. Umělci oceňují jeho specifickou estetiku, výrazné linie a kontrastní plochy. Moderní linoryt se nebojí experimentovat s barvami, formáty i technikami tisku. Využívá se pro tvorbu volné grafiky, ilustrací, ale i designových produktů. Díky své dostupnosti a variabilitě oslovuje linoryt jak zkušené umělce, tak i úplné začátečníky.
Publikováno: 02. 12. 2024
Kategorie: umění