Bezpečnostní normy pro nafukovací atrakce v EU a ČR
Různé nafukovací atrakce jsou velmi oblíbené, a to nejen u dětí. Hodí se na různé akce, ať už jde o dětský den, nějaký festival či jiný event, třeba i u vody. Naprosto klíčové je myslet na bezpečnost. Proto existují evropské a české normy, které stanovují určité požadavky, jejichž účelem je zajistit bezpečný provoz.
Normy pro nafukovací atrakce
S nafukovacími atrakcemi jste se už určitě někdy setkali. U dětí jsou velmi oblíbené, ale v dnešní době se nabízí i různé týmové hry a velké nafukovačky, které potěší i dospělé. Při výrobě a provozování těchto atrakcí je důležité držet se norem. Ty jsou určeny zejména pro ochranu dětí, nicméně celkově podporují bezpečnost při používání těchto atrakcí. Klíčová je evropská norma EN 14960. Ta je u nás převzata jako:
- ČSN EN 14960-1 (část 1) – specifikuje bezpečnostní požadavky na nafukovací atrakce, dále pak i metody testování všech zařízení, která jsou určena pro skákání a klouzání, tedy například nafukovací dětské hřiště.
- ČSN EN 14960-2 (část 2) – tato část specifikuje dodatečné bezpečnostní požadavky pro trvale instalované nafukovací skákací polštáře.
- ČSN EN 14960-3 (část 3) – udává další požadavky a metody zkoušení pro nafukovací atrakce pro děti.
Aby bylo možné provozovat nafukovací atrakce, je nezbytné dodržování evropských a českých norem a dalších předpisů. Jejich cílem je především minimalizovat rizika spojená s používáním těchto zařízení, zejména ve spojitosti s úrazy.
Vodní atrakce
Kromě toho, že existují klasické nafukovací atrakce v podobě hradů, skluzavek a podobně, nabízí se také atrakce využívané na vodních plochách. Na ty se vztahují trochu jiná pravidla. Samozřejmě je třeba se i zde řídit evropskými normami.
Mezi ty nejdůležitější patří evropská norma ISO 25649 (EN ISO 25649). Ta specifikuje pravidla pro používání plovoucích předmětů pro volný čas používaných na vodě i ve vodě.
U nás je převzata jako:
- ČSN EN ISO 25649-1 – udává obecné požadavky na atrakce a metody zkoušení,
- ČSN EN ISO 25649-2 – přehled informací pro spotřebitele,
- dále existuje ještě 5 dalších částí, které specifikují další bezpečnostní požadavky dle rozdělení prostředků do různých kategorií (A-E).
Nevztahuje se ale samozřejmě na všechny plovoucí předměty, norma neplatí například pro:
- pomůcky pro výuku plavání,
- nafukovací čluny se vztlakem nepřevyšujícím 1800 N,
- nafukovací matrace, které nejsou určeny pro použití ve vodě,
- vodní lyže, wakeboard, prkno na kitesurfing.
Proč jsou normy důležité?
Může se zdát, že normy existují snad na všechno. Určují spoustu požadavků a pravidel, které je třeba dodržovat. Nejde pouze o byrokratickou formalitu, dodržování těchto pravidel je klíčové pro bezpečnost uživatelů, zejména dětí.
Tedy pokud vybíráte nafukovací atrakce, je důležité nakupovat u ověřených výrobců, jejichž produkty vyhovují evropským normám. Minimalizujete tak riziko nehod. A samozřejmě i v případě, že chcete tyto atrakce provozovat, je třeba zkontrolovat, že vše vyhovuje normám.
K tomu je samozřejmě třeba vést příslušnou dokumentaci. Hodně napoví i označení CE na produktech – to říká, že výrobek splňuje evropskou legislativu. Normy nestanovují jen povolené materiály, udávají také například povinnost pravidelných kontrol atrakcí, důkladné ukotvení, vystavení pravidel u vchodu na atrakci, neustálý dozor a tak podobně.
Dodržování norem je klíčové pro zajištění bezpečnosti, ať už jde o nafukovací atrakce na souši, nebo ve vodě. Důležité jsou především normy ČSN EN 14960 a ČSN EN ISO 25649, nicméně provozování různých nafukovaček může podléhat i dalším pravidlům. Nejde jen o zbytečné regulace – chrání děti před zbytečným zraněním.
Publikováno: 15. 04. 2025
Kategorie: zdraví