Jak ušetřit při tisku? Tipy pro domácnosti i kanceláře

Tiskárna je již po mnoho let naprosto běžnou součástí většiny českých domácností i kanceláří. Ať se však jedná o tisk pracovních dokumentů, fotek z dovolené nebo úkolů do školy, náklady na inkoust a papír se snadno vyšplhají do nečekaných výšin. Což se v dnešní době vůbec nehodí. Naštěstí existuje několik jednoduchých tipů, jak na tisku ušetřit a zároveň si zachovat kvalitní výsledky.

Volba správné tiskárny

Základem snížení nákladů za tisk je výběr tiskárny, která odpovídá konkrétním potřebám domácnosti či kanceláře. Pokud tisknete převážně černobílé dokumenty, bohatě si vystačíte s laserovou tiskárnou. Její pořízení je sice o něco dražší, ale v dlouhodobém horizontu se vám investice vrátí díky nízké ceně tonerů a vysoké výtěžnosti. Pokud hledáte levné tonery, poohlédněte se po nich na tonerdepot.cz.

Pro barevný tisk fotografií a grafiky je vhodnější inkoustová tiskárna. V tomto případě se zaměřte na modely s oddělenými barevnými náplněmi, abyste museli vyměňovat pouze tu barvu, která dojde.

Používání alternativních náplní

Originální inkoustové náplně jsou poměrně drahé. Existuje ale široká nabídka kompatibilních náplní od jiných výrobců, které jsou mnohem levnější a přitom nabízí srovnatelnou kvalitu tisku. Nebojte se je vyzkoušet, ale před nákupem si ověřte kompatibilitu s vaší tiskárnou. Zajímat by vás mohla například tato nabídka toneru ce285a

Optimalizace nastavení tisku

Před tiskem si vždy zkontrolujte nastavení. Většinou není nutné tisknout v nejvyšší kvalitě, která spotřebuje více inkoustu. Pro běžné dokumenty bohatě postačí režim "koncept" nebo "standard". U fotografií si pořiďte zkušební tisk a podle potřeby upravte parametry.

Oboustranný tisk

Tisk na obě strany papíru je skvělý způsob, jak ušetřit kromě inkoustu ušetřit i papír. Většina moderních tiskáren tuto funkci nabízí automaticky, stačí ji zapnout v nastavení. Pokud tisknete manuálně, jednoduše otočte papír po vytištění první strany a vložte jej zpět do tiskárny.

Recyklace papíru

Nepotisknuté papíry z druhé strany neodhazujte, ale schovejte je a použijte je pro náčrty, poznámky nebo tisk konceptů. Také staré dokumenty, které už nepotřebujete, můžete rozdrtit a použít třeba jako podestýlku pro domácí mazlíčky.

Tiskněte jen to, co potřebujete

Před tiskem si dokumenty důkladně prohlédněte a ujistěte se, že je skutečně nutné je vytisknout. Mnoho dokumentů si totiž stačí pouze prohlédnout na obrazovce počítače nebo tabletu.

Využívejte online služby

Existuje široké spektrum online služeb, které vám s úsporným tiskem pomohou. Dokumenty lze například nahrát do cloudu a prohlížet je online, nebo je sdílet s ostatními bez nutnosti tisku.

Údržba tiskárny

Pravidelná údržba tiskárny zajistí její optimální fungování a pomůže vám ušetřit inkoust. Nezapomeňte čistit tiskové hlavy a trysky podle návodu k obsluze.

Jak vidíte, levný a ekologický tisk není žádná věda. Dodržováním výše uvedených tipů náklady stlačíte na minimum a uděláte vstřícné gesto v rámci ochrany životního prostředí.

Publikováno: 16. 02. 2024

Kategorie: finance

Autor: Lucie Dočkalová