Nakládaný hermelín: chuťová exploze v každém soustu!

Nakládaný Hermelín

Úvod do nakládaného hermelínu

Pokud jste milovník sýrů, pravděpodobně jste již slyšeli o nakládaném hermelínu. Tento pochoutkový sýr je tradiční specialitou české kuchyně a zaujme svou vynikající chutí a lahodnou vůní. Pokud se chcete dozvědět více o tomto skvělém sýru, přečtěte si následující podrobnosti o úvod do nakládaného hermelínu.

Historie nakládání sýrů

Historie nakládání sýrů sahá až do starověkého Egypta, kde se již vyráběly různé druhy sýrů. První písemné zmínky o nakládání sýrů pochází z Řecka a Říma. Tyto civilizace používaly olej a bylinky k ochucení a konzervaci sýra.

V českých zemích je nejznámějším nakládaným sýrem hermelín. Tento druh sýra se začal vyrábět ve 20. století a rychle si získal oblibu mezi milovníky pikantních chutí.

Nakládaný hermelín se vyrábí z čerstvého, nesoleného hermelínu, který se poté namočí do směsi olivového oleje, česneku, pepře a bylinek. Po naložení do oleje musí sýr odpočinout v chladničce minimálně tři dny, aby nabral chuť a aroma dochucovací směsi.

Dnes můžeme najít mnoho dalších druhů nakládaných sýrů, jako např. brie nebo camembert. Nakládání sýru je proto stále oblíbenou metodou při přidání nových chuťových zážitků k tradičním sýrům.

Jak vybrat správný hermelín pro nakládání

Hledáte-li správný hermelín pro nakládání, je třeba brát v úvahu několik faktorů. Za prvé, vyberte si kvalitní sýr - ideální je zvolit hermelín s minimálním obsahem vody a maximálním obsahem tuku. Nejlépe se hodí čerstvý, nezralý hermelín. Důležité je také brát ohled na to, zda sýr pochází z ekologického chovu a zda byl produkovaný tradičním způsobem.

Dalším důležitým faktorem je chuťová preference. Některé druhy hermelínu mají silnější chuť, zatímco jiné jsou jemnější a méně mastné. Pokud preferujete intenzivnější chuť, volte více zrající druhy.

Podstatné je také sledovat datum spotřeby - nakupujte sýr co nejfresher a spotřebujte ho do jednoho měsíce od otevření balení.

Pamatujte si také na to, že kvalita oleje použitého při nakládání má rovněž velký vliv na konečnou chuť vašeho nakládaného hermelínu. Snažte se použít kvalitní olivový olej nebo slunečnicový olej a přidávat bylinky či koření dle vlastní preference.

Nakládaný hermelín je vynikající pochoutkou ideální pro zpestření každého salátu, ale můžete ho také použít jako chuťovou přísadu k jiným jídlům, jako jsou například sendviče. Pište si tedy tyto tipy do poznámek a vyberte si svůj ideální sýr pro nakládání!

Ingredience potřebné k přípravě nakládaného hermelínu

Zde jsou ingredience potřebné k přípravě nakládaného hermelínu:

- 1 balení sýra Hermelín (150 g)

- 2 stroužky česneku

- 1 chilli paprička

- 1 lžička kmínu

- Sůl podle chuti

- Olej na zalití

Postup:

1. Hermelín nakrájejte na menší kousky a vložte do nekovové nádoby.

2. Česnek oškrábejte a nakrájejte na tenké plátky, chilli papričku rozpůlíme a vyndáme semena.

3. Do nádoby s hermelínem přidejte česnek, chilli papričku a kmín.

4. Vše osolte dle chuti.

5. Nakonec zalijte olejem tak, aby byly kousky sýra zcela ponořené.

6. Nádobu zakryjeme a necháme stát v chladničce minimálně 24 hodin.

7. Po této době můžete začít ochutnávat a krásně vonící nakládaný hermelín podat například s pečivem nebo zeleninou jako slanou pochoutku ke skleničce vína.

Postup přípravy nakládaného hermelínu

Rádi byste si připravili domácí nakládaný hermelín? Není to vůbec těžké! Následujte tento jednoduchý postup a užijte si lahodnou chuť oblíbeného sýra.

Potřebné suroviny:

- hermelín nebo camembert

- kvalitní olivový olej

- libovolné koření (např. rozmarýn, tymián, česnek)

Postup:

1. Připravte si sterilizovanou sklenici s uzávěrem.

2. Sýr nakrájejte na čtvrtiny a položte do sklenice.

3. Přidejte libovolné koření podle chuti.

4. Zalijte sýr olivovým olejem tak, aby byl celý ponořen.

5. Sklenici dobře uzavřete a dejte do lednice na minimálně 24 hodin (nejlépe 2 až 3 dny), aby se sýr naložil.

Nakládaný hermelín můžete podávat jako samostatné jídlo nebo jako součást různých jídelních kombinací (saláty, sendviče). Bon appétit!

Jak skladovat nakládaný hermelín

Pokud si rádi pochutnáváte na nakládaném hermelínu, je důležité vědět, jak ho správně skladovat. Pokud nebudete dodržovat určitá pravidla, může se sýr rychle zkazit a ztratit svou chuť. Zde je několik tipů, jak skladovat nakládaný hermelín:

1. Skladujte ho v lednici - Nakládaný hermelín by měl být skladován při teplotách mezi 2-6 °C. Proto jej uložte do lednice a chrání tak sýr před horkem a vlhkostí.

2. Udržujte sýr ponořený v oleji - Vzhledem k tomu, že se jedná o sýr naložený v oleji, ujistěte se, že je celkově ponořen do něj a nepodléhá oxidaci vzduchem.

3. Neponechávejte jej déle než tři týdny - Nakládaný hermelín by neměl být skladován déle než tři týdny od data výroby. Proto raději konzumujte menší porce častěji.

Sledování těchto tipů pro správné skladování nakládaného hermelínu zajistí, že vaše lahodné kousky bude stále stejně chutné jako v den, kdy byly vyrobeny.

Různé varianty nakládaného hermelínu

Různé varianty nakládaného hermelínu pocházejí z různých koutů České republiky. Tento tradiční sýr, který se nakládá v oleji, má mnoho podob a chutí. Některé varianty jsou obohaceny o bylinky nebo koření, jiné mají vyšší obsah tuku a další jsou pak spíše s pikantním nádechem. Bez ohledu na variantu je vždy hermelín nakládaný v oleji skvělou pochoutkou ke grilovanému masu nebo jako součást lahodných sendvičů. Vyzkoušejte si různé varianty nakládaného hermelínu a ochutnejte tu pravou českou delikatesu!

Jak podávat nakládaný hermelín

Pokud si chcete vychutnat skvělý nakládaný hermelín, je důležité to udělat správně. Začněte tím, že sýr opatrně vyndáte z nádoby a nechte olej odkapat. Nakrájejte ho na plátky a podávejte s čerstvým pečivem a křenem nebo jinou chutnou pochoutkou. Můžete ho také použít jako přísadu pro různé saláty, pomazánky či třeba pizzu. S nakládaným hermelínem je vaše chuťová kamarádova opravdu bohatší!

Závěr a doporučení pro konzumaci nakládaného hermelínu.

Po ochutnání nakládaného hermelínu lze konstatovat, že se jedná o lahodné a oblíbené pochoutky mnoha gurmánů. Vzhledem k jeho specifickému zpracování a chuťovým vlastnostem si však zaslouží několik doporučení pro optimální konzumaci.

Jako první je vhodné hermelín nechat před podáním zchladit na pokojovou teplotu, čímž se uvolní jemná aroma a chuť sýra. Dále je důležité dbát na správnou volbu příloh. Doporučujeme servírovat nakládaný hermelín s křupavým chlebem, který dokonale podtrhne jeho chuť a texturu. Kromě toho se hodí také různé druhy pečiva, suchary nebo ořechy.

Posledním doporučením je správné skladování. Pokud máte nakládaný hermelín v domácím skladu, je třeba dbát na to, aby byl uložen v chladu a temnu. Důvodem je snaha zabránit oxidaci oleje, což by mohlo vést ke změně chuťových vlastností celého produktu.

S těmito doporučeními si snadno vychutnáte lahodný nakládaný hermelín a užijete si maximálního zážitku z jeho unikátní chuti.

Publikováno: 12. 05. 2023

Kategorie: gastronomie

Autor: Lucie Dočkalová

Tagy: nakládaný hermelín | sýr nakládaný v oleji