Nový Skoda Favorit: Přehled designu, výkonu a cen v roce 2022

Skoda Favorit

Historie automobilu Škoda Favorit

Automobil Škoda Favorit byl představen v roce 1987 a vyráběn do roku 1995. Jednalo se o první automobil značky Škoda s pohonem předních kol a moderním designem. Vyráběl se ve variantách hatchback, sedan a kombi. Favorit byl populární díky své prostornosti, spolehlivosti a dostupné ceně. V roce 1991 prošel faceliftem a byl přejmenován na Škoda Felicia, který se vyráběl až do roku 2001.

Technické specifikace a výbava

Nový Škoda Favorit je vybaven moderními technologiemi a inovacemi, které z něj činí konkurenceschopného hráče na trhu. V základní výbavě najdeme například automatickou klimatizaci, palubní počítač, asistenční systémy pro bezpečnou jízdu a multimediální rozhraní s dotykovým displejem. Co se týče motorizací, zákazníci mají na výběr mezi benzínovými a dieselovými agregáty s výkony od 90 do 150 koní. Dostupné jsou také verze s pohonem předních nebo všech kol a manuální nebo automatickou převodovkou. Škoda Favorit nabízí dostatečný prostor pro cestující i zavazadla, což činí z tohoto vozu skvělou volbu pro rodinné výlety i každodenní použití.

Popularita a úspěchy na trhu

Popularita automobilu Škoda Favorit na trhu byla v průběhu let velmi vysoká. Od svého uvedení na trh v roce 1987 se stal oblíbeným vozem nejen v Československu, ale i v dalších zemích střední a východní Evropy. Díky své spolehlivosti, dostupnosti a cenovému poměru se rychle stal bestsellerem. V průběhu let prošel několika modernizacemi a facelifty, které mu pomohly udržet si svou popularitu. Škoda Favorit získala také pozornost od veřejnosti díky úspěšným účastem ve sportovních soutěžích, kde dokázala obstát proti silnějším konkurentům. Díky těmto faktorům si automobil získal pevné místo v srdcích mnoha motoristů a dodnes je považován za ikonický model české automobilky Škoda Auto.

Problémy a nedostatky

Problémy a nedostatky automobilu Škoda Favorit se týkaly především kvality zpracování interiéru a některých mechanických součástí. U starších modelů byla často kritizována také náchylnost k rezivění karoserie. Dalším problémem byla omezená dostupnost náhradních dílů pro tyto vozy, což mohlo způsobit obtíže při servisních opravách. Někteří majitelé si stěžovali na nevyváženou jízdu a nepohodlný podvozek, který mohl být citelný zejména na delších trasách.

Současná hodnota a dostupnost na trhu

Současná hodnota automobilu Škoda Favorit se pohybuje v rozmezí od 50 000 Kč do 150 000 Kč v závislosti na stavu vozu, ročníku a nájezdu. Starší modely mohou být dostupné za nižší cenu, zatímco lépe zachovalé exempláře s nižším nájezdem mohou být dražší. Na trhu se stále objevují nabídky jak od soukromých prodejců, tak i od prodejců ojetých vozů. Poptávka po tomto kultovním voze zůstává stabilní, zejména mezi sběrateli a nadšenci starších vozidel. Automobil je stále relativně dostupný pro ty, kteří si přejí vlastnit klasický český vůz s historií a charakterem.

Publikováno: 20. 02. 2024

Kategorie: auta

Autor: Kateřina Bártová

Tagy: skoda favorit | automobil značky škoda