Osvěžte své chuťové buňky s exotickou citronovou trávou: objevte její výjimečnou vůni a chuť v gastronomickém světě

Citronová Tráva

Citronová tráva - exotické koření s vůní citronu!

Původ a historie citronové trávy

Citronová tráva, také známá jako lemon grass, je rostlina původem z Asie, konkrétně z oblasti jižní Indie a Srí Lanky. Byla využívána v tamní kuchyni po tisíciletí kvůli svému charakteristickému aroma.

Odtud se citronová tráva postupně rozšířila do dalších zemí jihovýchodní Asie, jako jsou Indonésie, Malajsie nebo Thajsko. Tam se stala jedním z hlavních koření pro dochucení pokrmů a nápojů.

Dnes je citronová tráva hojně používána i v kuchyni západního světa, zejména jako přísada do omáček a marinátů pro ryby či drůbež. Její výrazné aroma je také oblíbeno ve světě kosmetiky a aromaterapie.

Vlastnosti a chuťové vlastnosti citronové trávy

Citronová tráva je koření, které se používá v mnoha asijských kuchyních a za poslední dobu si získalo velkou popularitu i v západní kuchyni. Toto aromatické a chutné koření se získává ze stonku rostliny Cymbopogon citratus a má charakteristickou vůni po citronu.

Mezi hlavní vlastnosti citronové trávy patří její schopnost dodat jídlu svěží citrusovou chuť. Díky tomu se často používá při přípravě polévek, omáček, marinád nebo grilovaného masa. Kromě toho má citronová tráva také antioxidační a protizánětlivé účinky a pomáhá tak udržovat naše tělo zdravé.

Pokud jste milovník exotických chutí, určitě byste měli vyzkoušet nějaký recept s citronovou travou. Přidání tohoto koření vašim oblíbeným jidlům dodává nový rozměr a osvěžující chuť, kterou budete určitě milovat!

Použití citronové trávy v gastronomii

Citronová tráva je koření, které se používá především v asijské kuchyni. Jeho charakteristickou vůní po citronu si oblíbili kuchaři po celém světě. Použití citronové trávy v gastronomii je velmi rozmanité. Tradičně se používá do polévek, omáček a marinád na maso a ryby, ale také se objevuje v dezertech jako jsou sorbety nebo zmrzlina. Výborně se také hodí do nápojů - například do čajů, limonád nebo koktejlů. Citronovou trávu můžete najít jak čerstvou, tak i sušenou nebo jako olej nebo prášek. S jejím použitím přidáte jídlu skvělou osvěžující chuť a aroma.

Recepty s citronovou trávou

Pokud máte rádi exotickou kuchyni a oblíbili jste si čerstvou a osvěžující chuť citronu, určitě byste měli vyzkoušet vaření s citronovou trávou! Tato aromatická rostlina dodá vašim pokrmům nezapomenutelný šmrnc a zároveň přidá do jídla řadu zdraví prospěšných látek. Zkuste následující recepty s citronovou trávou a okořeňte své kulinářské umění!

Zdravotní benefity citronové trávy

Citronová tráva je koření s výraznou vůní citronu a přináší nejen chuťové, ale i zdravotní benefity. Tato rostlina obsahuje mnoho antioxidantů a protizánětlivých látek, které podporují funkci imunitního systému a redukují riziko vzniku některých onemocnění. Dále má citronová tráva pozitivní vliv na trávicí soustavu, podporuje zažívání a pomáhá regulovat hladinu cukru v krvi. Navíc působí relaxačně na nervy, což zlepšuje celkovou pohodu a snižuje stres. Využívejte tedy citronovou trávu nejen pro její skvělou chuť, ale i pro její pozitivní účinky na zdraví!

Jak pěstovat citronovou trávu doma

Pokud máte rádi vůni citronu a rádi experimentujete s kořením, může být pěstování citronové trávy doma zajímavou výzvou. A co je nejlepší, rostlina se dá snadno pěstovat i na okenním parapetu.

Prvním krokem je získání sazenic. Ty se dají zakoupit v květinářství nebo si můžete nějaké odtrhnout od již existující rostliny. Poté potřebujete nádobu s dostatečným prostorem pro růstu kořenů a substrát, který by měl být lehce vlhký.

Sazenice by se měly umístit do nádoby tak, aby byly asi 2-3 cm pod povrchem substrátu. Dbejte na to, aby nedostaly přímé sluneční světlo a pravidelně je zalévejte – ideální je denně nebo každý druhý den.

Citronová tráva preferuje světlé a teplé stanoviště, proto ji umístěte blíže k oknu. Pokud se budou objevovat listy, které začnou hnít či se sušit, odstraňte je ihned.

Je dobré si uvědomit, že citronová tráva vyžaduje pravidelnou péči – čas od času ji zalévejte hnojivem určeným pro kořenovou výživu a řezejte přebytečné listy, aby rostlina byla stále bohatší a zdravější. Své vlastní domácí koření s vůní citronu tak můžete mít během několika týdnů.

Závěr: Citronová tráva - koření s vůní citronu, které dodává pokrmům osvěžující chuť a aroma. Pokud hledáte prostředek pro oživení vaší kuchyně, citronová tráva je ideální volbou. Vyzkoušejte ji například v thajských nebo vietnamských receptech a okuste exotiku přímo u sebe doma.

Zdroje

Zdroje citronové trávy - kde ji najdete a jak ji použít.

Publikováno: 25. 07. 2023

Kategorie: gastronomie

Autor: Jirka Vondračka

Tagy: citronová tráva | koření s vůní citronu