Samojed - Přítel na čtyřech tlapkách plný lásky a radosti

Samojed

Samojed je plemeno psa, které pochází z oblasti Sibiře. Je to středně velký pes s hustou bílou srstí a charakteristickým úsměvem. Tito psi byli původně chováni k soběstačnosti sibiřských loveckých kmenů, kde sloužili jako hlídací a tažní psi. V dnešní době jsou samojedi oblíbenými společníky pro svou přátelskou povahu a aktivní životní styl. V tomto článku se budeme více zabývat historií a vlastnostmi tohoto zajímavého plemene.

Historie plemene samojezd

Plemeno samojezd pochází z oblasti Sibiře, která se rozprostírá v Rusku. Samojezdi byli původně chováni u domorodých Kočovníků jako pomocníci při lovu a pastevectví. Jejich hlavní funkcí bylo tahání saní s kožešinami a dalšími těžkými náklady, stejně jako hlídání stád sobů.

Tito psi jsou známí svou schopností žít v extrémních podmínkách sibřského klimatu, daleko od civilizace. Byli to jedni z mála psů, kteří dokázali přežít v drsné zimě bez jakékoli pomoci lidí.

V roce 1889 byl první samojezd dovezen do Anglie a o deset let později se objevil v USA. Od té doby se stali populárním plemenem pro společnost, ale stále si zachovávají své lovecké instinkty a rádi pracují jako spolupracovníci člověka.

Dnes jsou psy samojezdové oblíbenými domácími mazlíčky po celém světě. Důležité je zajistit jim dostatečný pohyb a fyzickou aktivitu, protože jsou nadprůměrně energetickými psy. I přestože jsou nyní docela běžným plemenem, stále si zachovávají své vlastnosti a jsou jedny z nejvíce přizpůsobivých psů pro život v drsných podmínkách.

Fyzické vlastnosti samojezda

Fyzické vlastnosti samojezda jsou jedním z hlavních faktorů, které dělají toto plemeno psa tak unikátním a oblíbeným. Samojed je středně velký pes s luxusním, bílým kožešinovým plstnatým srstí. Tento pes má silnou, atletickou postavu s dobrými proporcemi těla. Jeho krk je krátký, ale velmi silný a jeho hřbet je rovný a klenutý směrem dolů k ocasu. Samojed má také vysokou hlavu s přitažlivou tváří a tmavě hnědýma nebo modravýma očima.

Další fyzickou vlastností samojeda jsou jeho pevné a silné nohy, umožňujíc mu pohybovat se rychle a lehce na různých terénech. Jeho tlapky jsou kulaté, hustě osrstěné a mají mohutné polštářky pro odpružení při běhu.

Vzhledem ke svému původu jako pasteveckého psa, má táto plemeno dobrou kondici a energickou osobnost. Samojed se rád pohybuje venku a potřebuje dostatek prostoru pro průzkum okolního terénu. To znamená, že tento pes není nejvhodnější pro lidi, kteří žijí v menších bytech nebo bytových domech bez dvora.

Celkově lze říci, že fyzické vlastnosti samojeda jsou jednou z jeho hlavních charakteristik. Tento pes je krásným a zdravým psem se silnou postavou, která mu umožňuje být aktivním a šťastným společníkem svého majitele.

Charakteristika temperamentu samojezda

Charakteristika temperamentu samojezda je jedna z nejvýraznějších vlastností tohoto plemene psa. Samojed je velmi přátelský a společenský pes, který se snadno přizpůsobuje rodinnému životu. Je to aktivní, veselý a hravý pes, který má rád pohyb a společnost svých majitelů. Navzdory svému hravému charakteru, se samojezdovi nepostrádá sílu a vysokou odolnost ke fyzické námaze. Samojed je také velmi inteligentní a snadno se učí nové triky či poslušnosti. V porovnání s jinými psy rovněž projevuje menší tendenci k dominantnosti či agresivitě vůči jiným psům, což ho činí ideálním společníkem do domácnosti s více zvířaty. Jeho láskyplná povaha a laskavost jsou dalšími důvody proč je samojezd populárním plemenem psa po celém světě.

Vhodnost samojezda jako domácího mazlíčka

Samojed je plemeno psa, které se stále více těší oblibě jako domácí mazlíček. I když jsou tito psi historicky využíváni jako honáči a táhla, dnes jsou velmi vhodní jako společníci pro rodiny a jednotlivce. Samojedi mají přátelskou a láskyplnou povahu, což z nich dělá ideálního partnera pro děti i jiné domácí zvířata. Navzdory tomu, že samojedi nejsou tak aktivní jako některá jiná plemena psů, stále vyžadují pravidelný pohyb a být venku na čerstvém vzduchu, aby udrželi své fyzické i mentální zdraví. Pokud jste ochotni jim věnovat dostatek pozornosti a péče, samojed může být skvělým přidáním do vaší rodiny.

Výcvik a socializace samojezda

Výcvik a socializace samojezda jsou klíčové pro správný vývoj tohoto plemene psa. Samojedi jsou přirozeně velmi společenští a přátelští, ale bez adekvátního tréninku mohou vyvinout nežádoucí chování, jako je agresivita a separační úzkost.

Důležitou součástí výchovy samojezda je sociální interakce s lidmi i ostatními psy. Je důležité zajistit, aby se váš pes setkával s různými lidmi a zvířaty již od mládí, aby se naučil rozpoznávat a respektovat ostatní tvory.

Další aspekt výchovy samojezda spočívá v tréninku poslušnosti. Samojedi jsou chytré psy a s řádným tréninkem dokáží rychle pochopit, co od nich majitel očekává. Kladnou posilovací metodikou je např. klikrtrénink.

Samojedy také baví fyzické aktivity jako procházky nebo agility cvičení, které pomohou udržet jejich tělesnou kondici a zlepší jejich psychické zdraví.

Celkově lze říci, že výcvik a správná socializace jsou klíčové pro šťastný a zdravý život samojezda. Dobré zacházení s tímto plemenem psa může vést k jejich vynikajícím povahovým vlastnostem, jako je oddanost a laskavost.

Péče o samojezda

Péče o samojezda, plemeno psa známé pro svůj krásný bílý kožich a milou povahu, by měla být pro každého majitele prioritou. Samojed je velmi aktivní pes, který rád pobíhá a hraje si, proto je důležité mu zajistit dostatečný pohyb a fyzickou aktivitu. Denní procházky jsou nezbytností, ale stejně tak by měl mít možnost vyběhnout si volně na zahradě nebo v parku.

Dalším důležitým prvkem péče o samojezda je krmení. Samojedi jsou náchylní k obezitě, proto je důležité sledovat jejich stravu a nedávat jim přebujelé porce jídla. Doporučuje se krmit psa kvalitním granulemi s co nejvyšším podílem masa.

Další výraznou částí péče o samojezda je starostlivost o jeho srst. Samojedi mají hustou srst se dvěma vrstvami ochranných chlupů, která musí být pravidelně kartáčována. To nejen pomáhá odstranit uvolňující se chlupy a zabránit tvorbě kožních problémů, ale také posiluje vztah mezi psem a majitelem.

Posledním, ale neméně důležitým prvkem péče o samojezda je zdraví. Samojedi jsou náchylní k určitým nemocem, jako jsou dysplazie kyčelních kloubů nebo oční problémy. Proto je důležité pravidelně navštěvovat veterináře a pečlivě sledovat stav svého psa.

Z uvedeného vyplývá, že péče o samojezda vyžaduje čas a trpělivost, ale pro majitele přináší mnoho radosti a štěstí ze spokojenosti jejich čtyřnohého přítele.

Zdravotní problémy spojené s plemenem samojezda

Plemeno psa samojezd má celkově dobrou zdravotní kondici a žádné specifické zdravotní problémy nejsou v této chvíli známy. Přestože se jedná o poměrně zdravé plemeno, jsou však některé zdravotní problémy, kterým mohou tito psi čelit. Mezi tyto problémy patří například dysplazie kyčelního kloubu, která je běžná u velkých psů. Kromě toho mohou mít někteří jedinci tendenci k obezitě, což vede k dalším zdravotním komplikacím. Důležité je proto, aby majitelé sledovali hmotnost svých psů a zajistili jim dostatek pohybu a správnou stravu. Pokud by se objevily jakékoli podezření na zdravotní potíže, měli by majitelé svého veterináře kontaktovat co nejdříve.

Aktivity a cvičení pro samojezda

Pokud máte doma psa plemene samojezd, určitě se zajímáte o to nejen o jeho výchovu a výcvik, ale také o to, jak mu umožnit dostatek pohybu a aktivit. Samojed je totiž velmi aktivní a energické plemeno, které potřebuje spoustu fyzického i duševního vyžití.

Jednou z nejlepších věcí, kterou můžete pro svého samojezda udělat, je pravidelný běh či dlouhá procházka. Samojedi mají rádi pohyb a pobyt venku na čerstvém vzduchu. Pokud máte možnost, dejte mu možnost volného běhu za plotem nebo na venkovním výběhu.

Další skvělou aktivitou pro samojezdy jsou různé druhy cvičení agility. Tento typ sportovní aktivity sestává ze série překážek a úkolů, které pes musí vykonat na co nejrychleji a nejpřesněji. Je to skvělý způsob, jak posílit psí tělo i mysl.

Méně adrenalinovým cvičením může být třeba hledání předmětů (které mohou být ukryty v bytě či na zahradě). Tato hra pomáhá rozvíjet psí instinkt a přináší mu spoustu zábavy.

Nikdy nezapomínejte, že u psů plemene samojezd je důležité poskytnout dostatek fyzického i duševního výcviku. Pokud se budete na svého domácího mazlíčka dobře starat, určitě to bude mít pozitivní dopad jak na něj, tak na vás a vaše vzájemné vztahy.

Celkově lze říci, že samojed je skvělý společník a rodinný pes. Má vynikající povahu, je inteligentní a oddaný svému majiteli. Je také vhodný pro aktivní životní styl, jelikož potřebuje dostatek pohybu a stimulace. Pokud tedy hledáte pejska, který bude vaším nejlepším přítelem na dlouhé procházky i odpočinkové chvíle doma, může být samojed tou správnou volbou.

Publikováno: 23. 08. 2023

Kategorie: domácí mazlíčci

Autor: Lucie Dočkalová

Tagy: samojed | plemeno psa