Vše, co potřebujete vědět o britské krátkosrsté kočce: Plemeno kočky pro vaše mazlíčky

Britská Krátkosrstá Kočka

Britská krátkosrstá kočka je jedno z nejoblíbenějších plemen koček na světě. Je to robustní a silná kočka s krátkou, hustou srstí a širokým tělem. Toto plemeno je známé pro svůj klidný a vyrovnaný temperament, což z ní dělá skvělého společníka do rodiny. Britské krátkosrsté kočky mají také vynikající schopnost adaptace na různé prostředí a jsou velmi snadno ochočitelné. V tomto článku se podíváme na historii, vzhled, péči, zdravotní problémy a další aspekty spojené s britskou krátkosrstou kočkou.

Historie a původ plemene

Historie a původ plemene britská krátkosrstá kočka

Plemeno britská krátkosrstá kočka má bohatou historii sahající až do starověkého Egypta. Její předkové byli oblíbenými společníky faraonů a jejich mumie byly nalezeny v pyramidách. Nicméně, moderní verze tohoto plemene se vyvinula v Británii během 19. století.

První záznamy o britských krátkosrstých kočkách pochází z roku 1871, kdy byla jedna z těchto koček vystavena na londýnské výstavě koček. V té době byly tyto kočky známé jako "Chartreuse" nebo "Maltese" cats. Postupem času se začaly chovat selektivně a vyvíjely se do dnešní podoby.

V roce 1914 byl založen první chovatelský klub pro britské krátkosrsté kočky, který měl za cíl udržet a zdokonalit standardy tohoto plemene. Během druhé světové války bylo chování téměř zastaveno kvůli nedostatku potravy a péče o zvířata.

Po válce se ale chování obnovilo a popularita tohoto plemene začala růst. V roce 1980 byla britská krátkosrstá kočka uznána Mezinárodní chovatelskou federací (FIFe) a od té doby se stala jedním z nejoblíbenějších plemen koček po celém světě.

Dnes je britská krátkosrstá kočka známá svým klidným a vyrovnaným charakterem, stejně jako svými velkými očima a hustou srstí. Je to oblíbené plemeno jak mezi chovateli, tak mezi milovníky koček, díky svému přátelskému a snadno udržovatelnému povaze.

Vzhled a charakteristika britské krátkosrsté kočky

Britská krátkosrstá kočka je středně velké a robustní plemeno s kompaktním tělem. Její hlava je kulatá, s širokým čelem a výraznými tvarem očí. Oči jsou velké, kulaté a v barvách zelené, modré nebo oranžové. Uši jsou středně velké a dobře osvalené.

Srst britských krátkosrstých koček je hustá, krémově bílá nebo modrá barva je nejznámější, ale existuje také mnoho dalších barevných variant. Srst je jemná na dotek a vyžaduje minimální péči.

Charakteristickým rysem tohoto plemene je klidný a vyrovnaný temperament. Jsou to přátelské a milující kočky, které se snadno přizpůsobují novým prostředím. Jsou inteligentní a rády si hrají, ale také ocení klidné chvíle odpočinku.

Britská krátkosrstá kočka není nijak náročná na péči. Je vhodné pravidelně ji kartáčovat a udržovat její srst v dobrém stavu. Je důležité také dbát na jejich stravu a zajistit jim dostatek pohybu pro udržení zdraví.

Toto plemeno je obecně zdravé, ale může být náchylné k obezitě. Je důležité sledovat jejich váhu a zajistit jim vyváženou stravu. Britské krátkosrsté kočky také mohou trpět dýchacími problémy, jako je například astma.

Vzhledem ke svému klidnému temperamentu jsou britské krátkosrsté kočky vhodné pro život v bytě. Jsou spokojené s menším prostorem a nevyžadují přístup venku. Jsou to také velmi dobře přizpůsobivé kočky, kterým nevadí samota.

Britská krátkosrstá kočka se snadno učí a je vhodná pro výcvik a socializaci. Je dobré ji naučit základní povely a hry od mláděte. Důležité je také poskytnout jim dostatek stimulace a aktivit, aby se zabavily.

Pokud máte zájem o britskou krátkosrstou kočku, můžete ji pořídit od ověřených chovatelů nebo adoptovat ze zvířecího útulku. Je důležité vybrat si spolehlivého chovatele, který dbá na zdravotní stav a původ kočky.

Britská krátkosrstá kočka je skvělým společníkem a milujícím mazlíčkem. Její klidný temperament a snadná péče ji dělají ideální volbou pro rodiny i jednotlivce, kteří hledají společnost kočky.

Péče o britskou krátkosrstou kočku

Péče o britskou krátkosrstou kočku je poměrně jednoduchá a nenáročná. Jejich hustá srst vyžaduje pravidelné kartáčování, aby se minimalizovalo vypadávání chlupů a zabránilo tvorbě kožních problémů. Britské krátkosrsté kočky jsou náchylné k nadváze, proto je důležité sledovat jejich stravu a poskytovat jim vyvážený a kvalitní jídelníček. Doporučuje se také pravidelně kontrolovat jejich zuby a čistit je speciálními dentálními přípravky. Stejně jako u všech koček je nutné pravidelně odstraňovat parazity pomocí antiparazitik. Britské krátkosrsté kočky jsou společenské a milující, proto potřebují dostatek pozornosti a interakce s lidmi.

Zdravotní problémy spojené s plemenem

Britská krátkosrstá kočka je obecně zdravé plemeno s minimálními zdravotními problémy. Nicméně, jako u všech plemen, existují některé potenciální zdravotní problémy, na které majitelé by měli být pozorní. Jedním z nich je obezita. Britské krátkosrsté kočky mají tendenci k přibývání na váze a obezita může vést k dalším zdravotním problémům, jako jsou srdeční choroby a cukrovka. Je důležité kontrolovat jejich stravu a poskytovat jim dostatek cvičení.

Dalším potenciálním zdravotním problémem je hypertrofická kardiomyopatie (HCM), což je srdeční onemocnění, které postihuje svalovinu srdce. Toto onemocnění může vést ke srdečnímu selhání a dokonce i smrti. Proto je důležité pravidelně navštěvovat veterináře a provádět preventivní vyšetření srdce.

Další možné zdravotní problémy u britských krátkosrstých koček mohou zahrnovat polycystickou renální chorobu (PKD), která postihuje ledviny, a periodontální onemocnění, které ovlivňuje zuby a dásně. Pravidelná péče o zuby a pravidelné veterinární prohlídky jsou klíčové pro prevenci těchto problémů.

Je důležité si uvědomit, že i když jsou tyto zdravotní problémy spojeny s plemenem britská krátkosrstá kočka, neznamená to automaticky, že každý jedinec bude trpět těmito problémy. Pravidelná péče, správná výživa a dostatek cvičení mohou pomoci snížit riziko vzniku těchto zdravotních problémů u vaší britské krátkosrsté kočky.

Výživa a strava britské krátkosrsté kočky

Výživa a strava britské krátkosrsté kočky je klíčovým faktorem pro její zdraví a pohodu. Tato plemena mají tendenci k nadváze, proto je důležité dbát na vyváženou stravu s dostatkem bílkovin a omezeným množstvím tuku. Doporučuje se kvalitní suché granule speciálně vyrobené pro britské krátkosrsté kočky, které obsahují všechny potřebné živiny. Je také vhodné podávat čerstvé maso, jako kuřecí nebo rybí filety, ale v omezeném množství. Důležité je také zajistit přístup ke čisté pitné vodě po celý den. Je třeba dodržovat doporučenou denní dávku stravy a pravidelně kontrolovat váhu kočky, aby nedocházelo k obezitě.

Vhodné prostředí pro britskou krátkosrstou kočku

Vhodné prostředí pro britskou krátkosrstou kočku je klidné a stabilní. Toto plemeno není příliš aktivní a preferuje mírnější tempo života. Britské krátkosrsté kočky jsou spokojené v bytě, ale také si užívají volný přístup venku. Je důležité zajistit jim dostatek prostoru k pohybu a zábavě, jako jsou šplhání na stromy nebo hraní s hračkami. Kočky tohoto plemene mají rády svůj vlastní prostor a často vyhledávají klidná místa pro odpočinek. Důležité je také zajistit jim dostatek času na společnost a interakci s lidmi, protože jsou to velmi přátelské a milující kočky.

Výcvik a socializace britské krátkosrsté kočky

Výcvik a socializace britské krátkosrsté kočky jsou důležité pro vytvoření harmonického a spokojeného domácího prostředí. Britské krátkosrsté kočky jsou inteligentní a snadno se učí, avšak mají také svůj vlastní temperament. Je vhodné začít s výcvikem již od mláděte, aby se kočka naučila základní povely a pravidla chování.

Socializace je klíčová pro rozvoj správných sociálních dovedností u kočky. Je důležité ji vystavit různým lidem, zvukům a situacím již od raného věku. To pomůže kočce přizpůsobit se novým prostředím a lidem kolem sebe.

Výcvik může zahrnovat například naučení kočky na místo určené pro spaní nebo na toaletu. Je také možné ji naučit jednoduchým povely jako "sedni" či "ne", ale je třeba mít na paměti, že britské krátkosrsté kočky mají tendenci být trochu samostatné a někdy mohou ignorovat pokyny.

Důležité je používání pozitivního posilování při výcviku. Odměňování kočky po splnění povely pomůže posílit pozitivní chování. Je však důležité být trpělivý a nevyvíjet na kočku přílišný tlak, protože to by mohlo vést k negativním reakcím.

Vzhledem k tomu, že britské krátkosrsté kočky jsou přirozeně klidné a vyrovnané, není často nutné provádět intenzivní výcvik. Jejich povaha je spíše samostatná a nezávislá, což je třeba respektovat. Důležité je vytvořit pro kočku prostředí plné lásky, porozumění a bezpečí, aby se cítila šťastná a spokojená.

Aktivity a zábava pro britskou krátkosrstou kočku

Britská krátkosrstá kočka je klidné a mírumilovné plemeno, které však potřebuje dostatek aktivit a zábavy pro udržení svého fyzického i duševního zdraví. Aktivity, které mohou tuto kočku zabavit, zahrnují hraní s hračkami, lovecké aktivity a interaktivní hry s majitelem. Britské krátkosrsté kočky jsou také dobře přizpůsobené pro venkovní prostředí, kde si mohou užít běhání a prozkoumávání okolí. Je důležité poskytnout jim dostatek prostoru a stimulace, aby se vyhnuly nudě a destruktivnímu chování. Pamatujte však na to, že venkovní aktivity by měly být bezpečné a chráněné před nebezpečím z ulice nebo predátory.

Kde získat britskou krátkosrstou kočku

Britskou krátkosrstou kočku lze získat z několika zdrojů. První možností je kontaktovat chovatele specializující se na toto plemeno. Chovatelé mají často štěňata k dispozici a mohou poskytnout veškeré informace o rodokmenu, zdravotním stavu a povaze koťat. Další možností je navštívit útulek pro zvířata, kde se občas objevuje i britská krátkosrstá kočka. V takovém případě je však nutné počítat s tím, že kočka nemusí mít známý původ a její historie a charakteristika mohou být neznámé. Poslední možností je kontaktovat organizace zabývající se adopcemi koček, které často mají v nabídce i britská krátkosrstá plemena. Je důležité vybrat si spolehlivý zdroj, který zajistí správnou péči o koťata a dodržuje pravidla chovu a ochrany zvířat.

Závěrem lze říci, že britská krátkosrstá kočka je skvělým plemenem pro milovníky koček. Její historie a původ jsou zajímavé a její vzhled je charakteristický a okouzlující. Péče o tuto kočku je poměrně nenáročná, ale vyžaduje pravidelnou kontrolu zdravotního stavu. Výživa by měla být vyvážená a vhodné prostředí pro ni musí být bezpečné a komfortní. Britské krátkosrsté kočky jsou přátelské, klidné a snadno se socializují. Je důležité jim poskytnout dostatek aktivit a zábavy. Pokud máte zájem o toto plemeno, můžete si ji pořídit od ověřených chovatelů nebo adoptovat ze spolehlivých útulků. Celkově lze říci, že britská krátkosrstá kočka je skvělým společníkem pro každého milovníka koček.

Publikováno: 23. 01. 2024

Kategorie: mazlíčci

Autor: Kateřina Bártová

Tagy: britská krátkosrstá kočka | plemeno kočky