Tbilisi - Tajemná klenotnice Gruzie čeká na objevení!

Tbilisi

Úvod do Tbilisi

Tbilisi je hlavní město Gruzie ležící v Kavkazském regionu a nabízí návštěvníkům pestré zážitky. Od historických kostelů a pevností až po moderní architekturu, Tbilisi má mnoho kouzel k prozkoumání. V této úvodní příručce si přečtete o nejlepších aktivitách a památkách, které byste neměli ve městě vynechat. Pokud plánujete cestu do Gruzie, Tbilisi by mělo být na vašem seznamu must-see destinací!

Historie města

Historie města Tbilisi - kořeny kavkazského klenotu

Tbilisi, které leží na křižovatce Evropy a Asie, má více než tisíc let historie. Toto živé a zelené hlavní město Gruzie je plné kontrastů: od krásné středověké architektury a pečlivě udržovaných parků až po moderní stavby a průmyslovou zónu. Založeno bylo v 5. století, kdy král Vahtang Gorgasali objevil horký pramen s léčivou vodou, což dalo místu své jméno „tbili“ znamenající „horký“, podle jeho slov: "tbili" + "si" (místo).

V průběhu staletí se Tbilisi stalo jedním z nejdůležitějších center na Kavkaze. Jeho strategická poloha usnadňovala obchodování s Persií, Byzantskou říší a Osmanskou říší.

Město prodělalo mnoho změn během své historie. Bývalo sídlem gruzínských panovníků, ale také bylo okupováno ruskými vojsky následovanými Sovětským svazem.

Dnes je Tbilisi kosmopolitní metropolí s bohatou historií, kde se stýkají různé kultury a tradice. Turisté mohou prozkoumat staré město s jeho úzkými uličkami a historickými budovami nebo se projít moderní částí města s moderními obchody a restauracemi.

V Tbilisi najdete také mnoho muzeí, galerií a kulturně historických památek, jako jsou Narikala pevnost, Rustaveliho bulvár nebo Mtatsminda Park. Při navštěvování tohoto báječného města se cestovatel ocitne uprostřed bohatých dějin Kavkazu a pozná krásy gruzínské kultury.

Kde se ubytovat v Tbilisi

Pokud plánujete navštívit Tbilisi, měli byste vědět, kde se ubytovat, aby váš pobyt v hlavním městě Gruzie byl co nejpříjemnější. Tbilisi nabízí širokou škálu ubytování, od luxusních hotelů až po malé hostely ve starých domech v historické čtvrti. Při hledání ubytování si dejte pozor na polohu, jelikož některé oblasti jsou turisticky atraktivní, zatímco jiné jsou více pro místní obyvatele. Vyberte si místo podle svých preferencí a rozpočtu a užijte si příjemný pobyt v Tbilisi!

Nejlepší restaurace v Tbilisi

Pokud hledáte nejlepší restaurace v Tbilisi, máme pro vás skvělou zprávu. Tato gruzínská metropole je totiž plná skvělých gastronomických zážitků, které nelze přehlédnout. Připravte se na velké množství chutí a vůní, které nezapomenete. V našem průvodci nejlepšími restauracemi v Tbilisi najdete ty nejlepší doporučení od místních i návštěvníků, kteří si gruzínskou kuchyni zamilovali. Od tradičních pokrmů po moderní experimenty, v Tbilisi najdete opravdu všechno. Vydejte se na cestu a objevte krásy této úžasné kulturní destinace!

Co vidět v Tbilisi

Pokud plánujete navštívit Tbilisi, měli byste si určitě projít několik zajímavých míst. V této krásné gruzínské metropoli se nachází mnoho historických památek, které stojí za návštěvu. Například můžete navštívit středověkou pevnost Narikala, která vám nabídne úchvatný výhled na celé město. Dále byste neměli vynechat proslulou lázeňskou čtvrť Abanotubani, kde si můžete dopřát relaxaci v tradičních georgijských lázních.

Pokud hledáte kulturní zážitky, určitě navštivte muzeum umění Gruzínska nebo Národní muzeum Gruzie. Milovníci architektury a urbanismu ocení modernistickou budovu bývalého ministerstva silnic a komunikací a také Most Mira – symbol spojenectví mezi Ruskem a Gruzií.

A pokud máte rádi nakupování a gastronomii, pak nezapomeňte navštívit centrum Tbilisi s jeho uličkami plnými obchodů a restauracemi nabízejícími tradiční gruzínskou kuchyni. A co je nejlepší? Všechna tato místa jsou v docházkové vzdálenosti od sebe, což z Tbilisi dělá ideální cíl pro krátký víkendový výlet.

Výlety z Tbilisi

Výlety z Tbilisi jsou ideální pro ty, kdo chtějí objevovat krásy a tajemství Gruzie. Z hlavního města lze vyrazit na výlet do horských oblastí Kavkazu nebo se projít historickými uličkami starobylých měst. Pro milovníky vína jsou k dispozici degustační akce v malebných vinohradech, zatímco dobrodružnější turisté mohou navštívit pevnosti a hrady, které dokreslují pestrou historii regionu. Vydejte se na výlety z Tbilisi a nechte se okouzlit neopakovatelnou atmosférou gruzínského venkova i pulsujícím životem moderního města!

Jak se pohybovat po Tbilisi

Pokud plánujete navštívit Tbilisi, je dobré si předem udělat plán, jak se nejlépe po městě pohybovat. Můžete využít mnoho možností dopravy, jako jsou autobusy, metro, taxi nebo pronájem auta. Nicméně, ne všechny z těchto možností jsou stejně pohodlné a praktické.

Pro turisty jsou nejspíše nejlepší volbou autobusy a metro. Autobusová síť v Tbilisi je rozsáhlá a může Vám pomoci dostat se do různých částí města. Metro také zajistí rychlé spojení mezi jednotlivými oblastmi a je poměrně levné.

Pokud hledáte rychlejší a pohodlnější možnost dopravy, můžete zvážit pronájem auta nebo taxi. Avšak provoz na silnicích v Tbilisi není úplně snadný pro cizince a situace na silnicích někdy bývají chaotické.

Ať již se rozhodnete pro jakékoli druhy dopravy, nenechte si ujít krásy tohoto půvabného gruzínského hlavního města!

Závěr a tipy pro cestování do Tbilisi

Závěr a tipy pro cestování do Tbilisi

Pokud plánujete navštívit Tbilisi, hlavní město Gruzie, určitě se máte na co těšit. Tento kosmopolitní a historický městský celek nabízí návštěvníkům skvělou kombinaci moderního a tradičního stylu života. Následující tipy vám pomohou lépe připravit vaše cestování do Tbilisi:

1. Nezapomeňte si zabalit pohodlné boty, protože v ulicích starobylé části města se nachází spousta kamenů a schodů.

2. Vyzkoušejte gruzínskou kuchyni, která je jedinečná díky svým chutím a ingrediencím. Pokud máte rádi koření, určitě ochutnejte Adžiku - ostrou paprikovou pastu.

3. Projděte se po starém městě a objevujte jeho krásy pěšky nebo navštivte místní trhy, aby jste zaznamenali neskutečné bohatství barev a vůní gruzínské kultury.

4. Navštivte starobylé lázně v centru města a užijte si wellness procedury s používáním minerálních pramenů.

5. Prozkoumejte okolí města a navštivte krásná okolní údolí nebo gruzínské vinice, které jsou známé po celém světě.

S těmito tipy se stanete úspěšným cestovatelem v Tbilisi a získáte lepší představu o krásách Gruzie.

Publikováno: 17. 04. 2023

Kategorie: destinace

Autor: Jirka Vondračka

Tagy: tbilisi | cestování