Burrito: Chuťová exploze Mexika přímo na talíři!

Burrito

Úvod do burrita jako tradičního mexického jídla

Burrito je jedno z nejznámějších mexických jídel po celém světě. Vychází ze španělského slova "burro", což znamená osel, a to proto, že původně se do tortilly balilo jídlo na cestu v podobě balíku podobného břemenu, které nosil osel.

Tento oblíbený pokrm vznikl v severním Mexiku, kde byly tortilly plněny různými ingrediencemi jako fazolemi, rýží či masem. Burrito se postupem času stal velmi populárním a dnes se užívá po celém světě.

Tradice burrita spočívá v tom, že se do velké tortilly nejprve položí rýže či fazole a poté se přidají další ingredience jako sýr, kuřecí maso nebo zelenina. Tortilla je následně složena tak, aby obsah držela pohromadě a mohla být snadno snědena jako hotové jídlo.

Pokud máte rádi mexickou kuchyni, určitě neváhejte ochutnat burrito!

Historie burrita a jeho původ

Burrito je tradiční mexické jídlo, které odráží bohatou historii Mexika a jeho kuchyně. Historie burrita sahá až do 19. století, kdy Mexiko bylo stále pod vlivem španělské kolonizace. Původně se jednalo o jídlo pro dělníky, kteří potřebovali snadno přenosné jídlo na cestách. Jedním z nejvýraznějších prvků burrita jsou tortilly - tenké placky vyrobené z kukuřičné mouky, které se následně plní různými ingrediencemi jako jsou maso, fazole nebo zelenina.

Název "burrito" pochází ze španělského slova "burro", což znamená osel. Podobnost s oslem spočívá v tom, že burrito obsahuje v sobě různorodé ingredience stejně jako osel nosící náklad.

Dnes je burrito oblíbený po celém světě a často ho můžeme najít i v rychlé občerstvení nebo fast food řetězcích. Přesto si zachovává svou autenticitu a tradici v mexických rodinách a restauracích, kde se připravuje podle starých receptur a technik.

Základní ingredience a příprava tortilly

Základní ingredience a příprava tortilly pro burrito

Burrito je tradičním mexickým jídlem, které se skládá z tortilly plněné různými ingrediencemi. Ať už si vyberete maso, zeleninu nebo rýži jako hlavní složku, tortilla je základem a musí být správně připravena.

Pro přípravu tortilly budete potřebovat:

- 2 šálky hladké mouky

- 1/2 lžičky soli

- 3/4 šálku teplé vody

- 1/3 šálku rostlinného oleje

Postup:

1. V míse smíchejte mouku s solí.

2. Přidejte vodu a olej a promíchejte, dokud nevznikne hladké těsto.

3. Těsto rozdělte na menší kousky a vyválejte na tenké placky.

4. Troubu rozehřejte na 180 stupňů Celsia a nechte plech v troubě ohřátý.

5. Placky položte na horký plech a pečte z každé strany asi 30 sekund, dokud nejsou zlatavé.

Vyrobené tortilly můžete použít okamžitě pro přípravu burrita. Nebo můžete uložit do lednice a použít později.

Buďte kreativní a přidejte své oblíbené ingredience do burrita. Ať už si vyberete hovězí, kuřecí nebo vepřové maso, zeleninu jako cibuli, papriku nebo rajčata, či různé druhy sýru a fazolí - vaše burrito bude chutné a jedinečné.

Různé druhy náplní pro burrito

Burrito je tradiční mexické jídlo, které se stalo oblíbeným po celém světě. Jeho hlavní ingrediencí je tortilla, do které jsou kladené různé náplně. Zde je seznam nejčastěji používaných náplní pro burrito:

1. Kuřecí maso: kuřecí maso je nejoblíbenější náplní pro burrito. Může být grilované, smažené nebo dušené a často se podává s avokádem a zeleninou.

2. Hovězí maso: hovězí maso má silnější chuť než kuřecí, ale také se využívá jako náplň do burrita. Oblíbeným druhem je například mleté hovězí maso s fazolemi.

3. Vepřové maso: Pro milovníky šťavnatých a chutných pork burritos je tato varianta tou nejlepší volbou.

4. Fazole: Fazole jsou ideálním dodavatelem proteinů pro bezmasáčné verze burrita.

5. Zelenina: Zeleninový burrito může obsahovat různorodou zeleninu jako rajčata, papriky, cibule, avokádo atd.

6. Rýže: Rýže se obvykle používá v kombinaci s dalšími náplněmi. V Mexiku se nejčastěji používá "Mexická rýže" z opražených rajčat, cibule a česneku.

7. Sýr: Ostatní přísady jsou zabaleny do tortilly a poté potřeny s rozpuštěným sýrem s chutí, kterou si vyberete.

S těmito náplněmi vytvoříte dokonalou burrito pro každého gurmána.

Jak správně srolovat burrito

Burrito je lahodné tradiční mexické jídlo, které se skládá z plněné tortilly. Jeho správné srolování je klíčové pro to, aby byl jídlo lahodné nejen na chuť, ale i na pohled. Pokud chcete vědět, jak srolovat burrito jako profesionál, následujte tyto kroky:

1. Položte tortillu na rovný povrch a nalijte na ni vaše oblíbené ingredience ve středu.

2. Zvedněte dolní část tortilly a překryjte ji nad náplň.

3. Potom pootočte levou a pravou stranu do středu, tak aby se překryla i vrchní část náplně.

4. Poté pevně srolujte tortillu od dolní části ke vrchnímu konci.

5. Ať už si vyberete burrito plněné masem, zeleninou nebo rýží a fazolemi, ujistěte se, že má váš burrito správnou velikost a tvar srolované tortilly.

Nyní již můžete být pyšním majiteli dokonale srolovaných burritos!

Populární přílohy ke burritu

Pokud jste fanouškem burrit, určitě víte, že k tomuto tradičnímu mexickému jídlu můžete přidat mnoho různých příloh. Od rajčat a papriky po jalapeňos a avokádo – možností je opravdu mnoho! V naší restauraci nabízíme ty nejpopulárnější přílohy ke burritu, které dodají vašemu jídlu tu správnou chuť a výrazně zvýší váš zážitek z tohoto tradičního pokrmu. Vyberte si své oblíbené přídavné ingredience a dopřejte si opravdovou chuťovou lahůdku!

Nejlepší místa, kde si vychutnat burrito v Mexiku i ve světě

Nejlepší místa, kde si vychutnat burrito v Mexiku i ve světě

Burrito je tradiční mexické jídlo, které si získalo oblibu po celém světě. Jeho hlavní složkou jsou plněné tortilly a kreativnost při jejich přípravě nemá hranic. Pokud se chystáte na Mexiko nebo cestujete po světě a do této lahodné speciality byste rádi zakusili, neváhejte navštívit následující místa:

1. La Cumbre Taqueria, San Francisco – tato taqueria se může pochlubit titulem "nejlepší burrito v San Franciscu". Jejich tradiční recept s rýží, fazolemi, masem a avokádovou omáčkou rozhodně stojí za ochutnání.

2. El Moro de Cumpas, Sonora – toto malé městečko na severu Mexika je považováno za kolébku burrita. Ulice jsou zde lemovány nespočtem stánků s tímto pokrmem a vy si tak můžete vybrat ten nejchutnější.

3. El Charro Cafe, Tucson – rodinný podnik nabízí již od roku 1922 originální recepty na burritu a další mexické pokrmy. Oblasti Tucsonu si tuto restauraci velmi oblíbily a patří k nejlepším v okolí.

Až přijedete do Mexika, určitě si nenechte ujít tyto skvělé možnosti, jak ochutnat burrito. A pokud se chystáte do jiných zemí, určitě vygooglete nejlepší taquerie ve vašem okolí a dejte se na cestu poznání této mexické speciality.

Tipy na domácí přípravu burrita

Máte chuť na mexické jídlo a rádi byste si vyzkoušeli domácí přípravu burrit? Přinášíme Vám pár užitečných tipů, jak si tento tradiční pokrm připravit pohodlně z pohodlí vaší kuchyně.

1. Volba tortill

Burrito se tradičně podávají s velkými tortillami, které lze zakoupit v obchodech s potravinami. Pokud chcete mít opravdu autentický pocit, volte tortilly z kukuřičné mouky.

2. Náplň

Naplnit burrito můžete téměř čím chcete - masem, fazolemi, rýží, zeleninou apod. Doporučujeme ale zaměřit se na klasické varianty: hovězí nebo kuřecí maso s rýží a fazolemi.

3. Salsa a guacamole

Dalším důležitým prvkem burrita je omáčka salsa a guacamole. Tyto omáčky také snadno připravíte sami doma z čerstvých ingrediencí.

4. Sbalení burrita

Aby nedocházelo ke skluzování náplně ven z tortilly, balte burrito správným způsobem. Z obou konců nejdřív složte asi 2 cm dovnitř, poté burrito obalte do folie a zalomením spodního konce zajištěte celistvost.

S těmito tipy už by vám měla příprava burrita jít jako po másle. Dobrou chuť!

Zajímavosti a kuriozity spojené s burritem

Zajímavosti a kuriozity spojené s burritem

Burrito je tradičním mexickým jídlem, které se stalo oblíbeným po celém světě. Jeho největší předností je jednoduchost a rychlost přípravy, stejně jako obrovská variabilita ingrediencí použitých k jeho náplni.

Ale víte, že existuje první písemná zmínka o burritu z roku 1934 v americkém novinovém článku? A že slovo "burrito" ve španělštině znamená malý osel? To proto, že podobně jako osli, burrita (malý burrito) byla snadno transportovatelná na delší cesty.

A co říkáte na fakt, že nejdelší burrito na světě měřil téměř 700 metrů? Byl vyroben v Mexiku v roce 2010 a obsahoval tonu fazolí, rýže a masa.

A dokonce i přes svou oblibu se burrito dostal do politického polemizování. V roce 2021 si například prezident Mexika stěžoval na to, že konkurence z jiných regionů prodávají "nepravé" burrita bez tradičních ingrediencí.

Takže ať už máte rádi klasickou verzi s kuřecím masem nebo zkoušíte něco nového, burrito je zajímavým jídlem s bohatou historií a tradicí.

Závěr a doporučení pro milovníky mexické kuchyně

Závěr a doporučení pro milovníky mexické kuchyně

Pokud máte chuť na něco, co vám rozhýbe žaludek i chuťové buňky, určitě byste měli ochutnat burrito. Toto tradiční mexické jídlo s plněnou tortillou přináší do vašeho talíře obrovské množství chuti a exotiky.

Po tomto gastronomickém zážitku bychom vám chtěli nabídnout několik doporučení. Pokud si rádi hrajete s chutěmi, zkuste si burrito připravit doma. Najdete mnoho receptů online, abyste si mohli vyzkoušet všechny možné varianty plnění.

Nechcete vařit? Pak vyrazte do nejlepších mexických restaurací ve vašem okolí a ochutnejte jejich burrito. Může se stát, že objevíte svůj nový oblíbený podnik!

A co další tip? Zamyslete se nad tím, které ingredience jsou pro vás to pravé ořechové – rajčata, různé druhy masa nebo zelenina. Snažte se experimentovat a najdete si tak svou ideální verzi burrita!

Doufáme, že jsme vám pomohli lépe pochopit tento pokrm a dali vám chuť na další poznávání mexické kuchyně. Bon appétit!

Publikováno: 16. 06. 2023

Kategorie: gastronomie

Autor: Veronika Hofmanová

Tagy: burrito | tradiční mexické jídlo, plněné tortilly