Milostné oslavy plné romantiky: Svatý Valentýn v novém světle

Svatý Valentýn

Svatý Valentýn – významný svátek zamilovaných a partneři se na něj těší s nadějí, že sdílení lásky jim přinese štěstí. Pokud se také chystáte tento svátek oslavit a hledáte inspiraci, neváhejte si přečíst následující tipy a rady!

Historie svátku svatého Valentýna

Historie svátku svatého Valentýna

Svatý Valentýn, jehož jméno je spojováno se spoustou romantických příběhů a láskyplných gest, slavíme každoročně 14. února. Tento svátek má ovšem bohatou historii sahající až do římského období.

První zaznamenanou tradicí spojenou se svátkem svatého Valentýna je tzv. Lupercalia, kterou slavili starověcí Římané kolem 15. února. Tato oslava byla zasvěcena plodnosti a novému životu a měla za cíl uctít boha zemědělství Fauna Luperca.

Nicméně, křesťanští misionáři později tento pohanský svátek nahradili oslavou Valentina - muže, který v hodině nejvyšší pomohl vítěznému vojevůdci Claudiusovi II., když po ním toužil jako po sázce ve válce o dva miliony sester.

Krom tohoto hrdinského skutku se Valentýn proslavil také tím, že oddával mladé páry proti vůli cenzorů bránícím manželstvím vojáků. To nakonec vedlo k jeho zatčení a odsouzení k smrti stětím.

Od té doby byl Valentin uctíván jako mučedník a jeho svátek se slavil až do reformace v 16. století, kdy se stal i symbolem lásky a romantiky. Dnes je tento svátek příležitostí pro dárky, vzájemnou pozornost a vztahy.

Podobnosti a rozdíly mezi svátky Valentýna v různých zemích

Podobnosti a rozdíly mezi svátky Valentýna v různých zemích

Svátek Svatého Valentýna se slaví po celém světě, avšak jeho oslavy mohou být různorodé. V některých zemích má tento den romantický charakter, zatímco v jiných se slaví jako Den přátelství.

V anglofonních zemích je Valentine's Day spojen s dárky jako jsou květiny, čokoláda nebo šperky. V Japonsku na druhé straně je tradicí dávat čokoládu jako dar, ale nejenom partnerovi – ženy dávají čokoládu mužským kolegům a přátelům.

Ve Francii a Itálii se Valentýn slaví jako den lásky a romantiky. Zvykem je tam sdělit své city vyjádřením láskyplného dopisu nebo poslat anonymní valentýnskou pohlednici milované osobě.

V Číně se svatbačerven (Valentyn) slaví 7. srpna podle lunárního kalendáře. Oslavy mají tradiční charakter a jsou spojeny s legendou o lásce a oddanosti dvou milenců.

Ať už je Valentýn vnímán jako romantický svátek nebo den přátelství, spojuje lidi všech kultur a národností v projevu lásky a vděku za to, co mají.

Tradiční zvyky spojené se svátkem Valentýna

Tradiční zvyky spojené se svátkem Valentýna jsou velmi zajímavé a tajemné. Tento svátek lásky je slaven po celém světě již stovky let a s ním jsou spojovány různé folklórní tradice. Zahrnují například výměnu dárků, květin a romantických dopisů mezi partnery, ale také rituály pro nalezení ideálního partnera. V některých zemích si dokonce lidé připomínají St. Valentýna slavením hromadného sňatku nebo dodržováním speciálních diet a obyčejů.

Svatý Valentýn je však i svátkem kulinářských pochoutek - tradičně se připravují sladkosti ve tvaru srdce nebo jiných symbolů lásky, jako jsou koláče a cukrovinky. Mnoho restaurací nabízí speciální valentýnské menu, která mají uzpůsobené pro romantickou atmosféru.

V den svatého Valentýna si také mnozí lidé připomínají své blízké, kteří už nejsou s nimi, např. koncem 19. stoleti se v Německu začalo rozšiřovat používání tzv. Trauerherzen, čímž se myslí srdce jako symbol smutku a paměti na milované zemřelé.

Celkově lze říci, že tradiční zvyky spojené se svátkem Valentýna jsou velmi pestrou směsicí romantických tradic, kulinářských pochoutek a rituálů na nalezení ideálního partnera nebo vzpomínání na ty, kteří už nejsou s námi.

Moderní trendy v oslavování Valentýna

Valentýn se stává stále větší událostí, kterou slaví spousta lidí po celém světě. Moderní trendy v oslavování Valentýna se neomezují pouze na tradiční dárky jako jsou květiny a čokolády. Lidé se snaží přijít s originálními nápady, jak projevit lásku svému partnerovi či partnerce.

V posledních letech je stále populárnější tzv. "experience" dárky, tedy zážitky jako například romantické večeře, wellness pobyt nebo adrenalinové sporty. Také stále více párů si vybírá netradiční způsoby oslavy Valentýna, jako jsou například společný výlet do míst, které by jinak nedostali šanci navštívit.

Moderním trendem je také zapojení technologií do oslav Valentýna. Využívají se speciální mobilní aplikace s různými romantickými hrami a kvízy nebo se rozesílají osobní videa a fotky.

Ať už si každý vybere jakékoli způsoby oslavy tohoto svátku, jedno je jisté - Valentýn bude i nadále jedinečnou příležitostí k vyjádření lásky a uznání svých blízkých.

Jaké dárky darovat na Valentýna?

Valentýn se blíží a s ním přichází otázka, jaké dárky darovat svému partnerovi či partnerce. Zkuste letos přemýšlet mimo tradiční růže a čokolády a vsaďte na originální dárek, kterým ukážete, že si pro svou lásku troufnete i na něco nového. Pokud hledáte inspiraci, podívejte se na naše tipy a nechte se inspirovat!

Závěr - Svatý Valentýn: Nejkrásnější svátek lásky

Svatý Valentýn je jedním z nejoblíbenějších svátků na celém světě. Každoročně přináší romantickou atmosféru a nabízí nám příležitost vyjádřit své city těm, které máme rádi. Letošní rok to však bude jiné než obvykle, kvůli pandemii COVID-19 se budeme muset spokojit s menšími oslavami a možná se přizpůsobit novým způsobům projevu lásky.

Přesto si můžeme užít tento magický den a povzbudit svoji romantickou duši. Zasloužíme si odpočinek od každodenního shonu a čas, abychom projevili své city k těm blízkým nám lidem. Ať už to bude drobný dárek, sladkosti nebo jen slova plná lásky, Svatý Valentýn nám dává možnost ukázat, jak moc nás druzí lidé zajímají.

Tento den tak není jen o romantice a lásce mezi partnery, ale také o lásce mezi rodinou, přáteli i sami sobě. Využijme ho tedy k tomu, abychom se ukázali v té nejlepší možné verzi a vyslovili své city, které nás spojují s těmi, kteří nám přinášejí štěstí do života.

Publikováno: 31. 05. 2023

Kategorie: svátky

Autor: Kateřina Bártová

Tagy: svatý valentýn | svátky