Nelegální zaměstnávání se nevyplatí 

Nelegální zaměstnávání se firmě nevyplatí. Co může hrozit, pokud dojde k jeho odhalení a jak zaměstnat cizince, tak, aby to bylo v souladu s příslušnou legislativou?

Co je nelegální zaměstnávání

Ministerstvo práce a sociálních věcí definuje nelegální zaměstnávání jednak jakožto závislou práci vykonávanou fyzickou osobou mimo pracovněprávní vztah, dále jakožto práci vykonávanou cizincem v rozporu s vydaným povolením k zaměstnání nebo bez tohoto povolení a v neposlední řadě jako práci vykonávanou cizincem pro právnickou nebo fyzickou osobu bez platného oprávnění k pobytu na území České republiky.

Zdroj: https://pixabay.com/photos/steel-workers-concrete-formwork-1029665/

Zmíněná závislá práce, která je s touto problematikou spjata, je pak definována jakožto práce, která je vykonávána ve vztahu nadřízenosti zaměstnavatele a podřízenosti zaměstnance, jménem zaměstnavatele, podle jeho pokynů a zaměstnanec ji pro zaměstnavatele vykonává osobně. Musí tedy být vykonávána výlučně v základním pracovněprávním vztahu.

Od roku 2012 se tak za nelegální zaměstnávání považuje i tzv. švarcsystém. To znamená, že je běžný pracovněprávní vztah, tedy uzavření pracovní smlouvy či jedné z dohod, účelově nahrazen jinou, zpravidla obchodní smlouvou.

Co hrozí v případě nelegálního zaměstnávání

Za nelegální zaměstnávání hrozí postihy, jejichž výše se prakticky odvíjí od míry závažnosti. Přestupky projednává a pokuty ukládá Státní úřad inspekce práce nebo příslušný oblastní inspektorát práce.

Samotnému cizinci hrozí za vykonávání nelegální práce pokuta do výše 100 000 Kč a jedná se o přestupek. Pakliže se dotyčný zdržuje na pracovišti, koná práci a neprokáže kontrolnímu orgánu svou totožnost občanským průkazem nebo cestovním dokladem, hrozí mu pokuta rovněž, a to ve výši až 20 000 Kč.

Právnická osoba nebo podnikající fyzická osoba může za nelegální zaměstnávání dostat pokutu ve výši až 10 000 000 Kč, pokud neplní oznamovací povinnost a nevede evidenci, pak až 100 000 Kč. Jestliže nemá v místě pracoviště kopie dokladů prokazujících existenci pracovněprávního vztahu, hrozí pokuta 500 000 Kč.


Zdroj: https://pixabay.com/photos/hammer-dish-dollar-dollar-sign-1537123/

Fyzická osoba za nelegální práci může obdržet pokutu až 5 000 000 Kč. Pakliže neplní oznamovací povinnost nebo nevede evidenci, pak se jí týká pokuta ve výši až 100 000 Kč. Chybí-li v místě pracoviště kopie dokladů prokazujících existenci pracovněprávního vztahu, může to být opět posouzeno jako přestupek s pokutou až 500 000 Kč.

Jak zaměstnat cizince legálně

Pokud cizinec nemá možnost volného vstupu na trh práce, musí být držitelem povolení k zaměstnání spolu s platným oprávněním k pobytu, zaměstnanecké karty, modré karty nebo karty vnitropodnikově převedeného zaměstnance.

Je důležité si ujasnit, že terminologicky neexistuje nic jako pracovní vízum, jelikož tento pojem v českém imigračním právu ukotven není. Musí si sjednat příslušné krátkodobé nebo dlouhodobé vízum za příslušným účelem.

Správněji si tedy může sjednat vízum za účelem zaměstnání, sezónního zaměstnání, podnikání nebo mimořádné pracovní vízum. Vízum lze získat i pro účely studia, školení, stáže nebo vědeckého výzkumu.

Chcete pomoci se správným zaměstnáváním cizinců? Agentura IRS Czech vám s tím ráda pomůže, včetně možnosti náboru nových zahraničních pracovníků přímo v dané zemi.

Publikováno: 29. 07. 2024

Kategorie: práce

Autor: Jirka Vondračka