Ollie: Trik na skateboardu, který ovládne každý sportovec

Ollies

Co je ollie?

Ollie je základní trik na skateboardu, který umožňuje skok do vzduchu bez použití rukou. Je to jeden z nejdůležitějších triků v skateboardingu a slouží jako základ pro mnoho dalších pokročilých triků. Ollie byl vyvinut v 70. letech americkým skateboardistou Alanem "Ollie" Gelfandem a od té doby se stal ikonickým pohybem ve světě skateboardingu. Přesná technika ollie spočívá ve skoku s deskou tak, aby se vznesla do vzduchu a následném přistání na kolečkách. Tento trik je velmi oblíbený mezi sportovci a je důležité ho správně ovládat pro úspěšné provádění dalších složitějších triků na skateboardu.

Historie ollie triku na skateboardu.

Historie ollie triku na skateboardu sahá až do 70. let 20. století. Tento revoluční trik vynalezl Alan "Ollie" Gelfand, americký skateboardista. V roce 1978 předvedl na soutěži první ollie předskokana, kterým dosáhl vzdušného skoku s celým skateboardem. Tento trik se okamžitě stal velmi populárním a začal být základem pro mnoho dalších pokročilých triků na skateboardu. Ollie je považován za jeden z nejdůležitějších a nejzásadnějších triků v historii skateboardingu.

Jak provést ollie na skateboardu?

Provést ollie na skateboardu není tak složité, jak by se mohlo zdát. Klíčem k úspěchu je správná technika a cvičení. Začněte tím, že si postavíte nohy na skateboard ve střední části s mírným rozestupem. Poté se ohněte v kolenou a připravte se na odraz. Rychle se narovnejte a zároveň silně odšlápněte zadní nohou dolů a dozadu. Přitom se pokuste co nejvíc přenést váhu na přední nohu.

Jakmile dosáhnete maximálního odrazu, rychle zatáhněte nohy nahoru směrem ke hrudníku. Přitom si pomozte pohybem kotníků a pokuste se dostat skateboard co nejvýše do vzduchu. Během skoku udržujte rovnováhu tím, že držíte tělo vyrovnané nad skateboardem.

Když jste ve vzduchu, připravte se na přistání. Snažte se dopadnout oběma nohama současně na šroubovaných kolečkách skateboardu. Pokud to jde, zkuste dopadnout mírně pokrčenými koleny pro lepší absorpci nárazu.

Je důležité trénovat ollie pravidelně a postupně zvyšovat obtížnost. Začněte na rovném povrchu a poté zkuste ollie na nerovných terénech nebo přes překážky. Nezapomeňte na správnou ochranu, jako jsou helma, chrániče kolene a loktů.

S praxí a trpělivostí se vám podaří zdokonalit ollie trik na skateboardu a otevřít si tak dveře k dalším pokročilým trikům.

Důležité kroky a techniky pro úspěšné provedení ollie.

Pro úspěšné provedení ollie triku na skateboardu je důležité dodržovat několik klíčových kroků a technik. Začněte tím, že si postavíte nohy na skateboard tak, aby vaše přední noha byla umístěna na přední části desky a zadní noha na ocasu skateboardu. Poté se ohněte v kolenou a připravte se na odraz.

Při provedení ollie je nejdůležitější rychlý a silný odraz pomocí zadní nohy. Zatlačte pevně dolů na ocas skateboardu a současně rychle narovnejte nohu. Tím vytvoříte sílu potřebnou pro skok.

Ve chvíli, kdy jste ve vzduchu, je klíčové zvednout přední část desky pomocí pohybu kotníkem. Přesunutím váhy dopředu zvednete přední část skateboardu do vzduchu.

Dalším důležitým krokem je zároveň zvednutí zadní nohy nahoru směrem k zadní části skateboardu. To pomáhá udržet stabilitu a umožňuje vám dosáhnout vyššího skoku.

Po dosažení maximálního bodu skoku začněte připravovat sebe i desku na přistání. Srovnejte si nohy tak, aby byly paralelně s deskou a připravte se na dopad.

Při přistání je důležité mít flexibilní kolena, abyste mohli absorbovat náraz. Pokuste se přistát co nejklidněji a vyrovnat váhu na obě nohy.

Opakováním těchto kroků a technik získáte lepší kontrolu nad ollie trikem. Nezapomeňte trénovat pravidelně a postupně zvyšovat obtížnost triku. S časem budete schopni provést ollie s větší elegancí a výškou.

Jak trénovat a zdokonalovat ollie trik na skateboardu?

Trénink a zdokonalování ollie triku na skateboardu vyžaduje pravidelnou a systematickou praxi. Začátečníci by měli začít trénovat na rovném povrchu s dostatečným prostorem kolem sebe. Důležité je správné postavení nohou - přední noha by měla být umístěna ve středu skateboardu, zatímco zadní noha by měla být umístěna na ocasové desce.

Prvním krokem je odraz - silný a rychlý pohyb zadní nohy směrem dolů, který vytvoří energii potřebnou pro skok. Při odrazu je důležité se soustředit na to, aby byla síla rovnoměrně rozložena mezi obě nohy.

Dalším krokem je tah přední nohou nahoru a dozadu, co nejblíže ke krytu skateboardu. Tento pohyb vytváří rotaci skateboardu do vzduchu. Je důležité udržet tělo vyrovnané a stabilizované během celého procesu.

Po dosažení maximální výšky skoku je čas provést tzv. "slide" - posunout přední nohu dopředu a narovnat ji ve vzduchu. To pomáhá udržet kontrolu nad skateboardem a připravit se na přistání.

Přistání by mělo být provedeno s ohledem na stabilitu. Doporučuje se mírné pokrčení kolen a přistát na obě nohy současně. Správné přistání pomáhá minimalizovat nárazy a zranění.

Pro zdokonalení ollie triku je důležité trénovat pravidelně a postupně zvyšovat obtížnost. Začátečníci by měli začít s nižšími skoky a postupně se posouvat k vyšším výškám. Důležitým prvkem je také sledování profesionálních skateboardistů a učení se od nich nových technik.

Je také důležité dbát na bezpečnostní opatření při tréninku ollie triku. Při skateování by měl být používán ochranný přilba, chrániče na kolena, lokty a zápěstí.

Trénink ollie triku vyžaduje čas a trpělivost, ale s pravidelnou praxí a správnou technikou ho může každý sportovec ovládnout.

Bezpečnostní opatření při provádění ollie na skateboardu.

Bezpečnostní opatření při provádění ollie na skateboardu jsou nezbytná pro minimalizaci rizika úrazu. Především je důležité mít správnou ochrannou výbavu, jako jsou helma, chrániče na kolena a lokty a vhodné boty s dobrou přilnavostí. Při provádění ollie je také důležité vyhýbat se frekventovaným místům, kde by mohlo docházet ke srážkám s ostatními lidmi. Je také dobré si vybrat rovný a hladký povrch bez překážek, které by mohly způsobit pád. Důležité je také sledovat své okolí a být připraven na neočekávané situace. Pokud začínáte s ollie, doporučuje se trénovat na skateparku pod dohledem zkušenějších skateboardistů nebo instruktorů.

Ollie jako základní trik pro další pokročilé triky na skateboardu.

Ollie je nejenom základní trik na skateboardu, ale také klíčový pro další pokročilé triky. Když se naučíte provést ollie správně, otevřou se vám dveře k mnoha dalším úžasným trikům. Ollie je totiž základem pro skoky, grify a kombinace různých pohybů na skateboardu. Bez ovládnutí ollie je těžké postupovat dál a zkoušet složitější triky. Proto je důležité trénovat a zdokonalovat své ollie do dokonalosti. Profesionální skateboardisté jako Tony Hawk, Rodney Mullen nebo Ryan Sheckler začínali právě s ollie a postupně rozvíjeli své dovednosti na další triky. Pokud chcete být úspěšní v skateboardingu, nezapomeňte si osvojit techniku ollie a pak se pusťte do objevování dalších pokročilých triků na skateboardu!

Inspirace od profesionálních skateboardistů.

Inspirace od profesionálních skateboardistů

Pokud se chcete zdokonalit v ollie triku na skateboardu, není nic lepšího než se inspirovat od profesionálních skateboardistů. Ti mají dlouholeté zkušenosti a techniky, které mohou pomoci i začátečníkům.

Jedním z největších inspiračních příkladů je Rodney Mullen, který je považován za zakladatele moderního skateboardingu. Jeho precizní provedení ollie triku je doslova umělecké a jeho styl je dodnes vzorem pro mnoho skateboardistů.

Dalším skvělým příkladem je Tony Hawk, ikona světového skateboardingu. Jeho ollie triky jsou plné energie a rychlosti. Hawk dokázal ollie provést na neuvěřitelných místech, jako například na rampách či schodech.

Nezapomínáme ani na další profesionální skateboardisty jako Danny Way, Ryan Sheckler nebo Nyjah Huston. Všichni tito sportovci ukazují svou kreativitu a inovativnost ve svém provedení ollie triku.

Sledování videí s jejich vystoupeními a tréninkem může být velmi inspirativní pro každého skateboardistu. Jejich techniky a styl lze použít jako vzor pro zdokonalování vlastního ollie triku.

Je důležité si uvědomit, že profesionální skateboardisté se svými triky strávili hodiny a hodiny tréninkem. Jejich úspěch není jen o talentu, ale také o tvrdé práci a odhodlání.

Takže pokud se chcete stát lepším ve skateování a ovládnout ollie trik na skateboardu, nezapomeňte se inspirovat od těch nejlepších. Využijte jejich techniky a rady a nebojte se experimentovat s vlastním stylem.

Doporučené vybavení pro skateboardování a provádění ollie triku.

Pro skateboardování a provádění ollie triku je důležité mít správné vybavení. Nejdůležitější součástí je samozřejmě skateboard. Doporučuje se zvolit kvalitní skateboard s pevnou deskou a dobrými nápravami. Kromě toho je také nutné mít vhodnou obuv, která poskytuje dostatečnou oporu a ochranu nohou. Skvělým doplňkem je také helma, chrániče na kolena a lokty, které minimalizují riziko úrazu při pádu. Pamatujte si, že správné vybavení je klíčové pro bezpečnost a pohodlí při provádění ollie triku na skateboardu.

Závěr a povzbuzení pro začátečníky v skateboardingu:

Pro začátečníky je ollie trik na skateboardu skvělým způsobem, jak se seznámit s tímto sportem. I když se může na první pohled zdát obtížný, s tréninkem a správnou technikou ho může ovládnout každý sportovec.

Důležité je začít od základů a postupně se zdokonalovat. Nezapomeňte na správné provedení jednotlivých kroků, jako je ohnutí nohou, rychlé vyražení zadní nohy do vzduchu a současný tah přední nohy nahoru. Pravidelný trénink vám pomůže posilovat svaly a zlepšovat koordinaci.

Při provádění ollie triku nezapomínejte ani na bezpečnost. Vždy nosíme helmu, chrániče na kolena a lokty a vhodné boty s dobrou přilnavostí. Dbejte také na to, abyste cvičili na rovném povrchu bez překážek.

Ollie není jen samostatný trik, ale také slouží jako základ pro další pokročilé triky na skateboardu. Kombinací ollie s dalšími pohyby můžete dosahovat úžasných výsledků a stát se skutečným profesionálem.

Inspirujte se od profesionálních skateboardistů, sledujte jejich videa a učte se od nich. Jejich technika a styl mohou být pro vás velkou inspirací.

Pro provádění ollie triku je důležité mít kvalitní vybavení. Vyberte si skateboard s pevnou konstrukcí a vhodnými rozměry podle vaší postavy a preferencí. Nezapomeňte také na vhodné boty s dostatečnou přilnavostí.

Vyzkoušejte ollie trik na skateboardu a nebojte se vylepšovat své dovednosti. S tréninkem, správnou technikou a vytrvalostí se můžete stát skvělým skateboardistou. Překonejte své limity a užijte si radost ze skateování!

Publikováno: 16. 02. 2024

Kategorie: sport

Autor: Veronika Hofmanová

Tagy: ollies | trik na skateboardu