Pražský výběr: Nezbytná kapela české hudební scény

Pražský Výběr

Pražský výběr je jedna z nejvýznamnějších hudebních skupin v dějinách české rockové hudby. Vznikla na konci 70. let minulého století a svoji kariéru rozvinula po celou 80. léta. Její tvorba se vyznačuje silnými texty, provokativními názory a neotřelým soundem, který často kombinoval rock s jazzem a experimentálními prvky. Získala si obrovskou popularitu u publika i u kritiky a dodnes patří mezi nezapomenutelné kapely českého rocku.

Historie skupiny "Pražský výběr"

Pražský výběr byla významná česká rocková skupina, která se zformovala v roce 1976. Skupina byla složena z hudebníků jako Michal Ambrož, Jan Hrubý, Michael Kocáb a Jiří Korn. Jejich hudba byla charakteristická pro kombinaci rocku s prvky jazzu, funku a progresivního rocku.

V průběhu let se skupina stala jednou z nejpopulárnějších na české hudební scéně a nahrála mnoho úspěšných alb, jako například "Straka v hrsti" nebo "Noc na Karlštejně". Pražský výběr také účinkoval na mnoha festivalech po celém světě a spolupracoval s dalšími umělci.

Zajímavostí je, že skupina Pražský výběr se rozpadla během sametové revoluce v roce 1989, kdy hudebníci odmítli hrát pro normalizační vládu. Nicméně se později znovu spojili a odehráli několik koncertů jako součást oslav třicátého výročí svého prvního alba. Dodnes jsou považováni za jednu z nejdůležitých kapel české hudební historie.

Zakladatelé a členové skupiny

Pražský výběr je legendární česká hudební skupina, která vznikla v roce 1976. Zakladatelem skupiny byl Michael Kocáb, známý hudebník, skladatel a politik. Kocáb hrál na klávesy a zpíval většinu písní, ale vedle něj se v průběhu let k skupině přidali i další talentovaní hudebníci jako např. Michal Pavlíček nebo Ondřej Soukup. Skupina Pražský výběr se proslavila svou originální hudbou, plnou experimentování s různými žánry jako rock, jazz či reggae. Jejich texty reflektovaly aktuální dění a společenské problémy tehdejší doby. Skupina Pražský výběr ukončila svou činnost v roce 1990 po celkovém počtu 10 studiových alb a mnoha koncertech, ale jejich hudba zůstává nadále inspirací pro mnoho současných hudebních umělců.

Diskografie skupiny

Skupina Pražský výběr je jednou z nejvlivnějších hudebních skupin v historii české hudby. V průběhu své kariéry vydala několik desítek alb, která se stala kultovními mezi fanoušky a muzikanty. Mezi nejznámější alba patří například "Pražský výběr", "Hvězdy nad hlavou" či "Straka v hrsti". Skupina byla oceněna mnoha prestižními cenami a její album "Gauč Trojan" bylo dokonce vyhlášeno nejlepším albem desetiletí. Diskografie skupiny Pražský výběr je tedy plná skvostů české rockové hudby, které stojí za poslech i dnes.

Vliv skupiny na českou hudební scénu

Skupina Pražský Výběr zanechala v české hudební historii nezmazatelnou stopu. Jejich tvorba měla velký vliv na vývoj rockové hudby u nás a ovlivnila celou generaci hudebníků. Jedním z faktorů, které napomohly k rozvoji skupiny byl určitě i silný pocit sounáležitosti mezi jejími členy. To je obecně pro hudební skupiny klíčové, protože právě vzájemné porozumění, respekt a souhra jsou základem úspěchu. V případě Pražského Výběru se navíc jednalo o partu velmi talentovaných umělců, což samozřejmě hrálo roli - jejich hudba byla originální, plná energie a citlivých textů a dokázala oslovit široké publikum. Celkově tedy lze říci, že skupina Pražský Výběr mohla díky vzájemné podpoře svých členů dosáhnout takových uměleckých úspěchů a stát se natolik vlivnou na české hudební scéně.

Koncertní činnost skupiny

Skupina Pražský výběr má dlouholetou koncertní činnost, která se rozšířila nejenom po celé České republice, ale také za hranice. Koncerty této skupiny jsou známé pro svůj kvalitní zvuk a energickou atmosféru, která dokáže vtáhnout publikum do děje. Repertoár skupiny je plný hitů a tanečních songů, ale najdeme zde také písně s hlubším významem a emocemi. Skupina Pražský výběr se dnes řadí mezi nejoblíbenější hudební soubory u nás.

Kritické ohlasy na tvorbu "Pražského výběru"

Pražský výběr byla česká hudební skupina, která působila od konce sedmdesátých let až do počátku devadesátých let. Jejich tvorba byla velmi ovlivněna politickou situací v tehdejším Československu a texty jejich písní se často zabývaly sociálními problémy a kritikou režimu.

Nicméně, i přestože Pražský výběr zaujal svým nekonvenčním přístupem a poetickou lyrikou mnoho posluchačů, také vyvolal řadu kritických ohlasů. Někteří kritici mu vyčítali nedostatek melodickosti a neschopnost vytvořit jasnou strukturu skladeb. Další poukazovali na nedostatky ve zpěvových schopnostech některých členů kapely.

Pražský výběr se tak stal jednou z nejkontroverznějších hudebních skupin na české scéně a jejich tvorba stále polarizuje posluchače i dnes. Přesto je patrné, že skupina má stálé místo v historii české rockové hudby a zanechala nezanedbatelnou stopu v kulturním dědictví Česka.

Ocenění a úspěchy skupiny

Skupina Pražský výběr má za sebou bohatou historii plnou ocenění a úspěchů. V roce 1977 získala ocenění na festivalu Rockfest a již o rok později vyhrála prestižní soutěž Hledání talentů. Jejich první album "Pražský výběr" se stalo okamžitým hitem a umístilo se na špičce hitparád. Skupina si také získala fanoušky díky svému nekonvenčnímu stylu, který kombinoval prvky rocku, jazzu i folku.

Další velký úspěch přišel v roce 1987, kdy Pražský výběr vystoupil jako jediná česká skupina na festivalu Rock in Rio II před více než 170 tisíci lidmi. V roce 1990 získali Zlatou desku za album "Gauč na půdě". Kromě toho byli třikrát nominováni na cenu Grammy v kategorii World Music.

I po rozpadu původní sestavy skupiny přetrvává obdiv k tvorbě a úspěchům Pražského výběru dodnes.

Aktuální projekty a další plány skupiny

Pražský výběr, jedna z nejvýznamnějších českých hudebních skupin, v současnosti pracuje na několika projektech a má také další plány do budoucna. Mezi aktuálními projekty lze jmenovat koncertní turné po České republice, které bude průřezem největších hitů skupiny. Dále se připravuje nová deska s celkově 15 skladbami, z nichž sedm jsou úplné novinky. Skupina také spolupracuje s mladými hudebníky při tvorbě nových písní a aranžování starších skladeb.

V plánech na další období Pražský výběr uvažuje o koncertech v zahraničí, zejména ve státech bývalého Sovětského svazu a Německa. Skupina také plánuje vydání speciální edice svých alb na gramofonových deskách a CD.

Pražský výběr se tak i po více než 40 letech od svého založení aktivně angažuje v hudebním životě a přináší svou hudbu posluchačům jak doma, tak i za hranicemi České republiky.

Pražský výběr byl nezaměnitelnou součástí české hudební scény po více než 40 let. Jejich energický, experimentální styl a vynikající texty zaznamenaly velký úspěch mezi českou mládeží i nadšenci alternativní hudby. Pražský výběr se stal ikonou a odkazem pro další generace hudebníků. I přesto, že se skupina rozpadla v roce 2007, jejich dědictví pokračuje dál a jejich zvuk zůstane navždy vryt do srdcí fanoušků alternativní hudby.

Publikováno: 26. 10. 2023

Kategorie: kultura

Autor: Lucie Dočkalová

Tagy: pražský výběr | hudební skupina