Španělský koloniální styl: Přitažlivý mix historie, elegance a teplých barev

Pokud pro své bydlení hledáte vskutku nevšední kabátek, máme pro vás tip. Možná vás už dávno omrzel moderní minimalismus a spíše než po strohých liniích toužíte po interiéru s duší. Pakliže máte rádi historii, teplé barvy a rustikální eleganci, bude se vám zamlouvat španělský koloniální styl. Domácnost neskutečně oživí a dodá jí noblesu.

Začněme nejvýraznějšími prvky. V interiéru ve španělském koloniálním stylu vás okamžitě upoutají stěny z nepálených cihel, které evokují doby dávno minulé. Tam, kde se cihly neobjevují, se stěny natírají teplými zemními tóny (červená, oranžová apod.). Malíři Olomouc z řemeslnického cechu EKOMPLEX vysvětlují, že právě tato část barevné palety vytváří atmosféru pohody a příjemného prostředí.

Další dominantou mohou být odhalené dřevěné trámy. Můžete je ponechat v přirozeném stavu, ale klidně namořit do temnějšího odstínu. Pak přidají do prostoru ještě více tepla a rustikálního kouzla. Celkový dojem pak umocní terakotové dlaždice na podlahách – ideálně v červenohnědém provedení. Instalatéři Zlín vyzdvihují odolnost a fakt, že jde o ideální řešení pro teplovodní (a samozřejmě i elektrické) podlahové topení. Což je ostatně rafinovaný způsob, jak z interiéru odstranit nevzhledné radiátory.

Pokud to se španělským koloniálním stylem myslíte opravdu vážně a nebojíte se rozsáhlejší rekonstrukce, začleňte do architektonické struktury interiérů oblouky a sloupy. I ty totiž patří k ústředím prvkům a v podstatě se rozprostírají po celém vnitřním prostoru, jemuž přidávají na vznešenosti.


Co se týče nábytku, nedílnou součástí daného stylu jsou těžší, starožitně vyhlížející a mnohdy bohatě vyřezávané kusy – často z ořechového a mahagonového dřeva. V interiéru by zároveň neměly chybět textilie s typickými tradičními španělskými motivy.

A konečně dekorace. Bez nich by to v interiéru ve španělském koloniálním stylu nešlo. Ať už jde o historicky vyhlížející lampy, svícny, vázy, obrazy či sošky, jejich přítomnost je rozhodně žádoucí. Tolik potřebnou inspiraci najdete na Pinterestu. Zadejte „spain colonial interior“ a kochejte se.

Publikováno: 07. 12. 2023

Kategorie: bydlení

Autor: Kateřina Bártová