Objevte tajemství tradiční japonské chuti s miso pastou: nová chuťová zkušenost pro vaše jídlo a pití!

Miso Pasta

Co je miso pasta?

Miso pasta je výrobek, který získáváme z fermentované sóji. Jedná se o pastu s bohatou chutí a vůní, která se často používá jako koření v asijské kuchyni. Miso pasta může být různé konzistence - velmi jemná a hladká nebo hrubší s kousky sóji. Miso pasta se často používá při vaření polévek, omáček, marinátů, ale také jako nádivka do sendvičů nebo na grilované maso. Tento univerzální produkt obsahuje mnoho živin a byl znám už od starověku pro své pozitivní účinky na trávicí systém a imunitu.

Jak se vyrábí miso pasta?

Jak se vyrábí miso pasta?

Miso pasta je tradiční japonská kořenící pasta, která se vyrábí z fermentované sóji. Proces výroby začíná namočením sójových bobů do vody a následně jejich vařením. Poté se smíchají s kulturou fermentačních bakterií a dejí se do velkých sudů na fermentaci. Trvání procesu fermentace může být různé - obvykle trvá od několika týdnů až po několik let. Po dokončení fermentace se směs rozmixuje na pastu, která se dále zpracovává a balí do obalů pro prodej.

Miso pasta má silnou chuť a aroma a je oblíbenou ingrediencí při přípravě asijských pokrmů, jako jsou polévky, omáčky nebo marinády na maso a zeleninu. Během posledních let si získala popularitu také mezi vegany a vegetariány kvůli svému vysokému obsahu bílkovin.

Historie miso pasty

Historie miso pasty sahá až do středověku v Japonsku, kde se stala základním kořením v tamní kuchyni. První zmínky o misu pochází již z 8. století. Fermentovaná sója se postupem času stala velmi oblíbenou přísadou kvůli svému bohatému ochucení a výživovým přínosům. Miso pasta se používá k dochucení polévek, omáček, marinád a dalších japonských pokrmů. Dnes se miso pasta vyváží do celého světa a najdeme ji i v mnoha moderních receptech fusion kuchyně.

Různé druhy miso pasty

Různé druhy miso pasty jsou nezbytným ingrediencí v japonské kuchyni. Miso pasta se obvykle vyrábí z fermentované sóji a má charakteristickou slanou chuť. Existuje několik druhů miso pasty, které se liší ve své intenzitě chuti, barvě a použití. Bílá miso pasta je mírná a sladká, červená miso pasta má silnější chuť a tmavohnědá miso pasta je nejsilnější a má nejvýraznější chuť. V každém případě může být miso pasta použita jako dochucovadlo do polévek, omáček nebo marinád, aby dodala jídlu bohatou a lahodnou chuť.

Jak používat miso pastu v kuchyni?

Miso pasta je populární ingredience v asijské kuchyni, kterou můžete využít i v té vaší domácí. Pokud se chystáte použít miso pastu, níže najdete několik tipů a triků pro její správné použití.

1. Miso pasta je skvělým dochucovadlem do polévek, omáček a marinád. Přidejte ji ke zelenině, těstovinám nebo rýži pro vynikající chuťový zážitek.

2. Miso pasta má silnou chuť, takže začněte s malým množstvím a postupně přidávejte podle potřeby.

3. Miso pastu lze také použít jako náhradu soli nebo sójové omáčky - ale dejte si pozor na množství, protože miso pasta obsahuje velké množství soli.

4. Miso pasta se snadno uchovává v ledničce a je dlouho skladovatelná, protože fermentované potraviny mají přirozenou schopnost odolat zkáze.

5. Pokud hledáte alternativy k masu, použijte miso pastu jako marinádu pro tofu nebo tempeh - bude to fantastické!

6. A konečně - experimentujte! Miso pasta má mnoho různých druhů a chuťových profilů, takže zkuste kombinovat různé druhy pro neuvěřitelnou chuť.

Zdravotní přínosy miso pasty

Miso pasta je nejen chutnou, ale také zdravou volbou pro vaše jídlo. Tato pasta z fermentované sóji je plná živin a obsahuje mnoho zdravotních přínosů. Pravidelná konzumace miso pasty může podporovat trávení, posilovat imunitní systém a snižovat riziko srdečních onemocnění. Kromě toho obsahuje také antioxidanty a další látky, které chrání tělo před negativními vlivy životního prostředí. Takže pokud hledáte způsob, jak zdokonalit své jídlo a současně zlepšit své zdraví, miso pasta je skvělou volbou!

Recepty s miso pastou

Pokud máte rádi japonskou kuchyni, určitě už jste slyšeli o miso pastě - lahodné pasta z fermentované sóji. Tato ingredience se využívá jako základ pro mnoho pokrmů, ať už jde o polévky, omáčky nebo marinády.

Následující recepty vám ukážou, jak snadno můžete připravit chutné a zdravé jídlo s použitím této úžasné ingredience. Od tradičních japonských jídel po moderní fusion kuchyni - všechny recepty jsou plné chuti a naplněny živinami.

Připravte se na gastronomický zážitek jako žádný jiný díky těmto skvělým receptům s miso pastou!

Kde koupit miso pastu?

Miso pasta je oblíbenou ingrediencí v japonské kuchyni a stává se stále populárnější i v České republice. Pokud se také chystáte nějaké pokrmy s touto pastou připravit, asi se ptáte, kde ji koupit.

Můžete ji zakoupit v obchodech s asijskými potravinami, které najdete například v Praze na trase od centra směrem na sever - od metra Vltavská po Nádraží Holešovice najdete hned několik obchodů specializujících se na asijské potraviny. Mezi největší patří např. Asia Market nebo Tokyo Store.

Vyhledat můžete také online obchody s asijskými potravinami, jako jsou např. Inspirefood nebo Atelier Asie. Tam si můžete vybrat z široké nabídky miso past a objednat si ji přímo domů.

Dobrou zprávou pro ty, co chtějí být udržitelnější, je fakt, že miso pastu můžeme zakoupit i v bezobalových obchodech jako např. BezObalu nebo Original Unverpackt, kde si ji můžeme nakoupit do svých nádob a tím snížit produkci odpadu.

Takže ať už budete hledat miso pastu v kamenném obchodě s asijskými potravinami, online nebo v bezobalovém obchodě, určitě ji najdete a můžete se pustit do vaření!

Publikováno: 24. 05. 2023

Kategorie: jídlo a pití

Autor: Veronika Hofmanová

Tagy: miso pasta | pasta z fermentované sóji